Zsiday Viktor véleménye szerint, ahogy Donald Trump egyre inkább elmélyíti a vámháborút, úgy a problémák is fokozódni fognak.


A befektetési szakértő szerint minél tovább tart a Donald Trump döntései okozta bizonytalanság, annál valószínűbb, hogy recesszióba kerül az USA, és vele sok más ország gazdasága is.

Donald Trump tárgyalási taktikája jól ismert a könyveiből: a stratégia lényege, hogy merész és gyakran irreális követelésekkel áll elő, amelyekből aztán bőven le lehet mondani. Ez lehetővé teszi, hogy a másik fél végül egy számára kedvezőtlen megállapodást is viszonylag elégedetten fogadjon el. Valószínű, hogy ez a megközelítés most is érvényesül a bejelentett vámokkal kapcsolatos tárgyalások során.

Egy dologgal azonban nem számolt az 5D globálsakk (öndeklarált) nagymestere: a gazdaságban a várakozások gyakran nagyobb jelentőséggel bírnak, mint maguk a tények

- véleményezte az új bejelentéseket Zsiday Viktor, a neves befektetési szakértő.

Véleménye szerint lehet, hogy egy kaszinófinanszírozás/csőd során jó ötlet megzsarolni, befenyegetni és földbe döngölni a finanszírozó bankot vagy a kisrészvényeseket, de ha a szélesebb gazdaságban alkalmazzuk ugyanezt a technikát, annak súlyos visszahatásai lesznek, méghozzá eléggé gyorsan .

A vámok következtében bármelyik vállalatvezető, akárhol is tartózkodik a világban, óriási mértékű bizonytalansággal néz szembe.

Az ilyen körülmények között az egyetlen ésszerű megközelítés a fokozott óvatosság: mérlegeljük a már folyamatban lévő projekteket, és lassítunk minden beruházást. Új kezdeményezéseket nem indítunk, nem bővítjük a csapatunkat, és igyekszünk a bérek emelkedését is kontrollálni.

A lakosság közben a megugró inflációval néz szembe, amely gyakorlatilag elnyeli a reálbér-emelkedés előnyeit. Ezen túlmenően a DOGE körüli óriási bizonytalanság feszültséget kelt az amerikai állami alkalmazottak között: vajon meddig maradnak a munkahelyükön, és milyen mértékű lesz a jövedelmük? Mindezek következtében a lakosság óvatosan bánik a költésekkel, hiszen sokakban ott lebeg a kérdés: van-e elegendő forrásuk, és merjenek-e egyáltalán vásárolni?

A kormányzati kiadások a tervek szerint nem fognak emelkedni, így ebben a tekintetben sem számíthatunk támogatásra. A monetáris politika hatásainak érvényesülési ideje jelentősen megnyúlt, ezért az ebben a szektorban várható segítség is csupán hosszabb távon valósulhat meg.

Egyre valószínűbb, hogy Trump recesszióba tolja az USA, és lehetséges, hogy több más ország gazdaságát is.

A nem kiszámítható, fenyegető gazdasági környezet, és az ebből adódó negatív várakozások önmagukban elegendőek ahhoz, hogy recessziót generáljanak, annak ellenére, hogy sima számítások alapján a vámok nem feltétlenül kellene, hogy önmagukban azt okozzanak. Minél tovább tart a bizonytalanság, annál valószínűbb ez a kimenet - véli Zsiday Viktor.

Related posts