A vírusok és a frontok hatása mind a gyerekek, mind a felnőttek életében padlóra küldheti őket.

Az időjárás nem kímél minket; a hideg- és melegfrontok váltakozása, valamint a kettős frontok követik egymást, és az érzékenyebbek szenvednek a különböző tünetektől. Ráadásul, míg mi próbálunk alkalmazkodni ehhez a változékony időjáráshoz, úgy tűnik, a vírusok egyre inkább erőre kapnak.
Nem éppen egyszerű a helyzetünk: a hideg- és melegfrontok folyamatosan váltogatják egymást, és nem ritka, hogy néhány nap leforgása alatt öt-tíz fokos hőmérséklet-ingadozásokkal találkozunk. Ezzel egy időben a vírusok aktivitása is felerősödött.
Az Egészségkalauz részletezte: a hidegfront hatására erősödnek a reumás és migrénes jellegű fájdalmak, a reflexidő meghosszabbodik, az érintettek álmosságra panaszkodnak, fokozódik a görcskészség, a trombóziskészség, halmozódnak az asztmás rohamok. A melegfrontnál fokozódik az anyagcsere, szaporább a szívműködés, jellemző az álmatlanság, a nyugtalanság, az ingerlékenység, gyakoribb a depressziós tünetek megjelenése is.
A frontérzékenység témájában Dr. Janurik István háziorvos korábban kifejtette, hogy míg néhány évvel ezelőtt a panaszok főként az idősebb generációt sújtották, napjainkra a fiatalabbakra is egyre nagyobb hatással van a hirtelen hőmérséklet-változás.
Az időjárás változásai manapság olyan gyorsan következnek be, hogy sokan nem képesek megfelelően reagálni. Elengedhetetlen, hogy fokozzuk állóképességünket, és életmódunkat egészségesebbé tegyük. A rendszeres mozgás és a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele kiemelkedően fontos a jó közérzet és a felkészültség fenntartásához – tette hozzá.
A változékony időjárás megnehezíti az öltözködést, és sajnos újra sok a náthás és köhögős kisgyermek.
A késő tavaszi hónapokban a vírusok is újra aktiválódnak. Dr. Kovács Bernadett, a békéscsabai házi gyermekorvos, megosztotta, hogy a körzetében egyre több beteg fordul meg, ami aggasztó jelenség.
A kórházban jelenleg is folyik a gyorstesztelés, és az eredmények alapján még mindig találkozunk RSV-pozitív esetekkel. Jelenleg gastroenteritisszel összefüggő vírusok is terjednek, melyek főként nagyobb gyermekeket érintenek, és lázzal, valamint fejfájással járó megbetegedéseket okoznak. A kezelés elsősorban a tünetek enyhítésére összpontosít; javasolt a pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás, valamint a méz és vitaminok bevitele - tájékoztatott a szakértő. Kiemelte, hogy a D-vitamin szedése most különösen ajánlott minden korosztály számára; ugyanakkor nagyobb gyerekek és felnőttek esetében nyáron nem kötelező, de hasznos lehet.
A kéz-láb-száj vírus (KLSV) egy vírusos fertőzés, amely leggyakrabban kisgyermekeket érint. A betegség jellemzője a fájdalmas hólyagok megjelenése a szájban, valamint kiütések a kézen és a lábon. A vírus általában cseppfertőzéssel terjed, és könnyen elkapják a gyerekek közösségi helyeken, mint például óvodákban vagy játszótereken. A tünetek általában enyhék, de a betegség mégis okozhat kellemetlenséget a gyermekek számára, mivel a szájban kialakuló hólyagok megnehezítik az evést és ivást. A legtöbb esetben a KLSV önmagától gyógyul, ezért a kezelés célja a tünetek enyhítése, például fájdalomcsillapítók alkalmazásával és elegendő folyadékbevitel biztosításával. Fontos hangsúlyozni, hogy a KLSV általában nem okoz súlyos szövődményeket, de a higiéniai intézkedések betartása segíthet megelőzni a fertőzés terjedését. Kézmosás, a közös használatú tárgyak kerülése és a beteg gyerekek elkülönítése mind hozzájárulhat a vírus terjedésének megakadályozásához.
Dr. Mangó Gabriella, az "ország háziorvosa", a Metropolnak nyilatkozva figyelmeztetett, hogy a kéz-láb-száj vírus terjedése ismét növekvő tendenciát mutat. Ez a betegség sajnos nem válogat, és az egészségesnek tűnő szervezeteket is érintheti, különösen az óvodás és bölcsődés korú gyermekek körében.