Donald Trump menekülteket egy világvégi szigetre irányíthat.


A Trump-kormányzat felkérte a csendes-óceáni Palaut, hogy vállaljon amerikai menedékkérőket. Érdemes megjegyezni, hogy ez a kis szigetállam nem része az ENSZ Menekültügyi Egyezményének.

Donald Trump kormánya arra próbálja meg rávenni a mindössze 18 ezer lakossal rendelkező Palaut, hogy fogadja be az Egyesült Államokban tartózkodó menedékkérőket - írja a 444 a The Guardian értesülése alapján. A Palaui Köztársaság a Csendes-óceánnál található Karolina-szigetek legnyugatibb szigetcsoportjain helyezkedik el. Az államot 241 sziget alkotja, amelyből csupán 12 lakott.

A The Guardian úgy tudja, hogy azokat a harmadik országbeli állampolgárokat érintené az intézkedés, akik védelmet kérhetnek, és nem térhetnek vissza hazájukba. Azt nem tudni, hogy hány ember kerülhet az Egyesült Államokból Palauba, de a köztársaság teljes mérlegelési jogkörrel rendelkezne, vagyis dönthet arról, hogy kit fogad be és kit nem. A múlt héten Palau elnöke összehívta az ország nemzeti kongresszusát, hogy megvitassák az amerikai kérelmet.

Doris Meissner, a Migration Policy Institute amerikai bevándorlási programjának vezetője szerint a Palauval tervezett megállapodás párhuzamba állítható a Trump-kormányzat idején tett, migránsok áttelepítésére irányuló hasonló kezdeményezésekkel, amelyek számos más országra is vonatkoztak.

"Mivel ezek az országok többnyire kicsik, messze vannak az Egyesült Államoktól, és az amerikaiak többsége számára ismeretlenek,

Ezeknek a lépéseknek a fő célja, hogy félelmet és bizonytalanságot ültessenek az amerikai bevándorló közösségek tagjaiban.

„Olyan távoli helyekre irányíthatják őket, ahol nem találkoznak családtagjaikkal vagy bármilyen más ismerősükkel” - fogalmazott Dorris Meissner.

Egyedülálló módon, míg az Egyesült Államok része az ENSZ Menekültügyi Egyezményének, Palau nem csatlakozott ehhez a megállapodáshoz. Ennek következtében az ország nem kötelezi magát arra, hogy védelmet nyújtson az üldöztetés elől menekülőknek. A szigeten inkább az alkotmány és az alapvető humanitárius elvek mentén igyekeznek biztosítani a kitoloncoltak jogait.

Ez nem az első eset, hogy az Egyesült Államok Palautól kéri, hogy fogadjon be menekülteket: 2009-ben például 17 kínai muszlimot, akik a Guantánamo-öbölben voltak fogva tartva, sikerült áttelepíteni az ország területére.

Related posts