Legyen óvatos a cukkínivel! Bár nem gyakori, de súlyos mérgezést idézhet elő.


Bár ritka, de komoly ételmérgezést idézhet elő a cukkini. Orvosi szakértők egy 54 éves nő esete révén figyelmeztetnek arra a jelenségre, amelyet "toxikus cukkini"-nek neveznek.

Bár ritka, de a tökfélék, például a cukkini fogyasztása komoly mérgezést okozhat, ha a bennük lévő kukurbitacin szintje túlzottan megemelkedik. Egy friss esettanulmányban egy 54 éves nő, aki epilepsziás betegségben szenvedett, súlyos emésztési problémákkal, hirtelen fellépő erős hasi fájdalmakkal, hányással és véres, vizes hasmenéssel került kórházi ellátásra – számolt be róla a Food Safety News.

A beteg először nem emlékezett arra, hogy valami szokatlant evett volna, de végül kiderült, hogy sült cukkinit evett, amelynek íze szokatlanul keserű volt. A nő ápolója hívta fel az orvosok figyelmét erre az apró, de kulcsfontosságú részletre. A gyanút megerősítette a prágai Toxikológiai Információs Központ: kukurbitacin-mérgezésről volt szó. A nő tünetei három napon belül megszűntek, de a helyzet így is súlyos volt: kiszáradás, májérintettség és intenzív hasi fájdalom alakult ki.

Egy különös eset történt, amelyet holland tudósok mutattak be egy nemzetközi toxikológiai kongresszuson. Egy férfi tragikus módon vesztette életét a cukkini fogyasztása következtében. A férfi és felesége a saját kertjükből szüretelt tökből készítettek egy rakott ételt. Mindketten csak pár falatot ettek, ám két órán belül súlyos tünetek jelentkeztek: hányás, hasmenés és émelygés. A férfi állapota különösen aggasztóvá vált. Másnapra a nő felépült, de sajnos a férfi a háziorvos kiérkezésére már nem élt, kiszáradás és kimerültség következtében. Az ételmaradék és a kertből származó cukkini vizsgálata során kimutatták a mérgező kukurbitacin jelenlétét, míg más, kontrollként vizsgált háztáji zöldségek nem mutatták ezt a toxikus anyagot.

A kukurbitacin a tökfélék természetes védelmi mechanizmusa, mely stresszes körülmények – mint például kedvezőtlen termesztési feltételek – hatására nagyobb mennyiségben termelődhet. Ez a vegyület hőstabil, így a főzés során nem bomlik le, ezért az elkészített ételekben is megtalálható maradhat. Bár a legtöbb esetben az érintettek enyhe tünetekkel – például hányással, hasmenéssel vagy hasi görcsökkel – szembesülnek, ezek a tünetek gyorsan jelentkezhetnek. Súlyosabb esetekben viszont a helyzet kritikusra fordulhat, kiszáradáshoz, szervi problémákhoz vagy akár végzetes kimenetelhez is vezethet.

A kutatók hangsúlyozzák: a szokatlanul keserű íz az egyetlen biztos jel, amely figyelmeztethet minket. Az üzenet világos: ha egy cukkini vagy más tökféle íze erősen keserű, azt semmiképpen se szabad elfogyasztani, még csekély mennyiségben sem. Az orvosi szakemberek számára pedig lényeges, hogy gyanús gasztroenterológiai eseteknél vegyék figyelembe a növényi toxinok lehetőségét is, nem csupán a fertőzésekre fókuszálva.

Related posts