Figyelmeztetések érkeztek a farsangi jelmezek veszélyeire: sok szülő szembesülhet kellemetlen meglepetésekkel, ami komoly problémákhoz vezethet - Pénzcentrum.


A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a farsangi időszakban kiemelt figyelmet szentel a szezonális termékek ellenőrzésére. Amennyiben bármiféle hiányosságot észlelnek, azonnali lépéseket tesznek – áll a hatóság legfrissebb közleményében. Ha egy termék biztonsága megkérdőjelezhető, az NKFH szakmai irányítása alatt működő kormányhivatalok fogják elrendelni annak kivonását a forgalomból, valamint a fogyasztóktól való visszahívását.

A potenciálisan veszélyes termékek kiszűrésére a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a hozzá tartozó kormányhivatalok kiemelt figyelmet fordítanak. Az NKFH által végzett akkreditált laboratóriumi vizsgálatok fő célja, hogy eltávolítsák a forgalomból azokat a termékeket, amelyek égési tulajdonságai nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak.

A hatóság feladata továbbá a jogellenes forgalmazás feltárása, valamint jogsértés megállapítása esetén a jogkövető magatartás kikényszerítése. Az ellenőrzések fontosságát igazolja, hogy a korábbi évben a vizsgált 37 jelmez, maszk és paróka közül 20 nem elégítette ki a szabvány követelményeit, azaz a termékek 54%-ánál találtak kifogást a laboratóriumi munkatársak.

Természetesen a hatósági intézkedések mellett a fogyasztói tudatosság is kulcsfontosságú a megelőzés szempontjából. A szülőknek ezért érdemes alaposan megfontolniuk, milyen jelmezt választanak gyermekeiknek. Sok ilyen termék szintetikus anyagokból, például poliészterből készül, ami bizonyos esetekben biztonsági kockázatokat rejthet. A gyártóknak kötelező információkat szolgáltatniuk a termékek előállításáról és összetevőiről, amelyeket a címkézés során kell feltüntetniük, hogy a vásárlók tudatos döntéseket hozhassanak.

Ha a jelmezt olyan alapanyagból készítették, amelynél a gyulladás esetén a láng terjedési sebesség 10 mm/s és 30 mm/s közé esik, a játékon és csomagolásán a következő figyelmeztetést kell feltüntetni:

"Fontos figyelmeztetés! Kérjük, óvja a tűztől!"

Fontos megjegyezni, hogy előfordulhat, hogy a gyermek olyan környezetben viseli a jelmezt, ahol gyertya vagy más hőforrás található. Ezért elengedhetetlen, hogy mindig ügyeljünk arra, hogy a jelmezes gyermek ne kerüljön a hőforrások közelébe. A poliészterből készült jelmezek és parókák különösen veszélyesek, mivel nyílt láng közelében a haj vagy a jelmez könnyen meggyulladhat, és a láng eloltása után a tűz nem mindig alszik el magától.

Az ilyen típusú jelmezek használata során fontos figyelembe venni az égési sérülések kockázatát, amely jelentős lehet. Azonban a természetes anyagokból, mint például pamutból vagy gyapjúfilcből készült jelmezek nemcsak kényelmesebbek, hanem kevésbé hajlamosak a lángra kapásra is, így biztonságosabb választásnak számítanak.

Kiemelkedően lényeges, hogy a rugalmas maszkok ne tapadjanak az archoz, és ne akadályozzák a szabad légzést. A szellőzőnyílásokat gondosan meg kell tervezni, hogy a termék használata ne jelentsen fulladásveszélyt. Az olyan álarcok és sisakok, amelyek teljesen körbeölelik a fejet és nem átlátszó anyagból készültek, minimum két nyílással kell rendelkezzenek, melyek egymástól legalább 150 mm távolságra helyezkednek el, vagy egy megfelelően kialakított egynyílású szellőzőfelülettel, amelynek minimum 1300 mm²-es területe van, hogy biztosítsuk a légzési nehézségek elkerülését.

Az álarcok, parókák, kiegészítők általában egy méretben kaphatók. Azokat a jelmezeket, amelyet kifejezetten gyerekeknek terveztek, címkével jelölik és a gyerek magasságát, életkorát is feltüntetik, ami megtalálható a termékleírásban.

Az új visszaváltási rendszer bevezetése Magyarországon 2024 egyik legfontosabb lépése volt a fenntarthatóság irányába, és szinte minden vásárlót érintett. Az üveg-, műanyag- és fémdobozos italok esetében alkalmazott 50 forintos visszaváltási díj célja, hogy serkentse a lakosságot az italcsomagolások visszajuttatására és az újrahasznosítás népszerűsítésére. Az automatizált visszaváltási folyamat bevezetése óta azonban megosztó véleményeket hallani: míg sokan zökkenőmentesnek találják a működését, mások úgy érzik, hogy még rengeteg a fejlődési lehetőség, és akadnak olyanok is, akik kifejezetten ellenzik ezt a rendszert.

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös kutatása arra a kérdésre keres választ, hogy miként vélekednek a hétköznapi emberek a rendszer működéséről. Melyek a legnagyobb kihívások, és hol tapasztalható előrelépés? A kérdőíves felmérés célja, hogy hiteles képet nyerjünk a magyar lakosság tapasztalatairól és véleményeiről, függetlenül attól, hogy valaki aktívan részt vesz az új rendszer használatában, másra bízza a visszaváltási feladatokat, vagy éppen elutasítja azt. Ezért fontos, hogy a válaszadók ne érezzék szükségét annak, hogy megfeleljenek bárkinek, csupán őszintén osszák meg gondolataikat. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrum oldalain fogunk tájékoztatni. Előre is köszönjük, hogy válaszaival hozzájárul a kutatás sikeréhez.

Related posts