Fokozott aggodalomra ad okot egy közelgő aszteroida, amely a Föld irányába tart. A becsapódás valószínűsége sosem volt ennyire magas, ami aggasztó figyelmeztetés a tudósok számára - számol be róla a Liner.hu.


Az Európai Űrügynökség (ESA) 2023 decemberének végén felfedezte a 2024 YR4 jelzésű égitestet a chilei ATLAS teleszkóprendszer segítségével. Az előzetes számítások alapján az aszteroida 2032. december 22-én 99 százalékos valószínűséggel biztonságosan el fog haladni a Föld mellett. Ugyanakkor a becsapódás lehetősége még nem teljesen zárható ki, így a tudósok folyamatosan figyelemmel kísérik a helyzetet.

David Rankin, az amerikai Catalina Sky Survey mérnöke, a Bluesky közösségi platformon megosztott posztjában rámutatott, hogy egy ilyen méretű égitest esetén most először tapasztalható a legmagasabb becsapódási valószínűség, amelyet a modern megfigyelések során valaha is rögzítettek.

A Torinói-skálán jelenleg 3-as besorolást kapott az objektum, ami azt jelenti, hogy fokozott csillagászati megfigyelést igényel. A Nemzetközi Aszteroida Figyelmeztető Hálózat (IAWN) már megkezdte az adatgyűjtést, hiszen az 1 százalék feletti becsapódási valószínűség esetén ez a protokoll.

Az ESA szakemberei úgy vélik, hogy ha az aszteroida becsapódik, akkor a légkörben való érkezéskor felrobbanhat, ami lökéshullámokat és intenzív hőhatásokat generálhat. Ráadásul, ha a mérete megfelelő, akár egy kilométernél nagyobb átmérőjű krátert is képes lenne kialakítani. Jelenleg a 40-100 méter átmérőjű égitest 27 millió kilométer távolságra helyezkedik el a Földtől.

Richard Moissl, aki az ESA aszteroidavédelmi programját irányítja, próbálta megnyugtatni a közvéleményt, hangsúlyozva, hogy a 2024 YR4 nem sorolható a "bolygógyilkos" aszteroidák közé. A New Scientist magazinnal folytatott beszélgetésében azonban "történelmi pillanatként" jellemezte az eseményeket, ami arra utal, hogy a helyzet jelentősége túlmutat a közvetlen fenyegetésen.

Az aszteroida áprilisban eltűnik a megfigyelők elől, mivel majdnem egyenes vonalban távolodik a Földtől, ami megnehezíti pályájának pontos meghatározását. Az ESA koordinálásával a lehető leghosszabb ideig követik majd az égitestet, többek között a chilei Európai Déli Obszervatórium Very Large Telescope rendszerével.

Amennyiben 2028 júniusáig, amikor az adott égitest újra láthatóvá válik, nem sikerül teljes mértékben kizárni a becsapódás kockázatát, az ENSZ közreműködésével megkezdődhetnek a potenciális elhárítási stratégiák kidolgozása. A NASA 2022-es DART küldetése már bizonyította, hogy egy aszteroida eltérítése technikailag lehetséges.

Related posts