Trump kérésére Putyin elfogadta, hogy támogassa az amerikaiak erőfeszítéseit az iráni nukleáris programmal kapcsolatos megállapodás elérésében Teheránnal.

Oroszország elfogadta, hogy közvetítői szerepet vállaljon az amerikai kormány és Irán közötti kommunikációban. Az Egyesült Államok az iráni nukleáris program és az Irán által támogatott, az amerikai érdekek ellen küzdő fegyveres csoportok miatt kíván párbeszédet folytatni az iszlám köztársasággal – írja a Bloomberg, hivatkozva forrásaira.
Donald Trump amerikai elnök már februári telefonbeszélgetésük alkalmával világossá tette Vlagyimir Putyin számára, hogy az Egyesült Államok szívesen igénybe venné Oroszország támogatását. Ezen kívül az amerikai kormány képviselői Rijádban folytatott kétoldalú tárgyalások során is érintették ezt a fontos kérdést az orosz delegációval.
Az amerikai kormány nem fűzött kommentárt a hírekhez. Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki szóvivő, mindössze annyit osztott meg, hogy Oroszország véleménye szerint Iránnak és az Egyesült Államoknak párbeszéd révén kellene megoldania a kölcsönös problémáikat. Az orosz kormány nyitott arra, hogy támogassa a feleket ebben a folyamatban.
Az iráni külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy teljesen normális, ha egy ország készséggel ajánlja fel támogatását más államok nehézségeinek megoldásában.
Trump hivatalba lépése óta vegyes nyilatkozatokat tett Iránnal kapcsolatban. Egyszer arról beszélt, hogy vissza akar térni az első ciklusában alkalmazott módszereihez, vagyis újabb szankciókkal és iráni vezetők likvidálásával akar maximális nyomást kifejteni az országra. Máskor pedig arról, hogy nukleáris megállapodást akar kötni vele.
Ali Hámenei iráni legfőbb vezető februárban azt mondta, Trumpban nem lehet megbízni, mert első ciklusa alatt visszamondta a Barack Obama által megkötött amerikai-iráni nukleáris megállapodást. Hámenei ajatollah kijelentette, hogy Irán nem hagyja magát belekényszeríteni a tárgyalásokba.