Trump bejelentette: az Egyesült Államok ismét kilép az UNESCO-ból.

Az Egyesült Államok - újfent - kilép az UNESCO-ból, az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetéből - jelentette be az amerikai kormány kedden.
Tammy Bruce, a külügyminisztérium szóvivője nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok részvétele az UNESCO munkájában "nem felel meg a nemzeti érdekeknek".
- olvasható az MTI közleményében, amelyet tolmácsoltak.
Tammy Bruce egyben "nagymértékben problematikusnak" nevezte az ENSZ szakosított szervezetének azon döntését, hogy felveszi tagjai közé a "Palesztin Államot", ami ellentétes az amerikai politikával, és ami "hozzájárult az Izrael-ellenes retorika megerősödéséhez a szervezeten belül".
Az Egyesült Államok kilépésének időpontja 2026. december 31-re van kitűzve, amikor is a döntés hivatalosan életbe lép.
- szögezte le.
Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője a közelmúltban kifejtette, hogy Donald Trump elnök döntése az UNESCO-ból való kilépésről a szervezet "woke" irányvonalával és megosztó kulturális, valamint társadalmi kérdéseivel kapcsolatos. Kelly hangsúlyozta, hogy ezek az ügyek teljesen eltérnek attól a racionális politikától, amelyre az amerikai választók a novemberi választások során szavaztak.
Trump első elnöksége idején már hozott hasonló döntést: 2017 októberében arra hivatkozva szüntette meg az Egyesült Államok tagságát a nemzetközi szervezetben, hogy az UNESCO nem volt képes válaszokat adni az amerikai adminisztráció által felvetett aggályokra.
Joe Biden, aki Donald Trump két hivatali ciklusa között töltötte be az Egyesült Államok elnöki posztját, 2023-ban úgy határozott, hogy az Egyesült Államok újra csatlakozik az UNESCO-hoz.
Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay azonnal reagált az amerikai bejelentésre, és jelezte, hogy "mélyen sajnálja" az amerikai elnök döntését.
"Bármennyire sajnálatos is, ez a bejelentés várható volt, és az UNESCO felkészült rá"
- fogalmazott meg kedden közzétett nyilatkozatában a főigazgató.