Több helyszínen az utolsó lomtalanításra kerül sor – a kacatok elszállításának rendszere átalakul.

Sok helyen már tarthatatlan a lomtalanítás ideje alatt a káosz és a rendetlenség az utcákon, ennek érdekében akarnak változást bevezetni egy tisztább és rendezettebb környezetért.
Kizárólag a kijelölt napokon lehet lomokat kihelyezni az utcára, azonban ez is gyakran katasztrofális látványt eredményez, és gátolja a forgalmat. Sok esetben, mire a lomokat elszállítják, már széttúrják azokat a lomizók, és a szél is közbeszólt. A tervek szerint a Mohu 2027-re teljesen megszünteti a jelenlegi lomtalanítási rendszert. A Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. és a Mohu Budapest Zrt. 2024 végére egy új koncepciót terjesztett elő az Energiaügyi Minisztérium számára, amelyet már a 2025-ös lomtalanítás időszakára akartak bevezetni. Ez a gyűjtőpontos lomtalanítási rendszer, amely a régi, közterületeket elborító lomkupacokat váltja fel. Ezzel nemcsak hogy tisztább és rendezettebb környezetet teremtünk, hanem a hulladékkezelés folyamata is környezettudatosabbá válik – olvasható a metropol.hu-n.
Lomtalanítási gyűjtőhelyek
Ahogy a név is sugallja, a lakóhelyhez közel elhelyezett konténerek révén lehetőség nyílik a lomok egyszerű eltávolítására, amelyek őrzött gyűjtőpontokra kerülnek, mindössze 800 méteren belül. Amennyiben valaki nem tudja saját magától elszállítani a hulladékot a gyűjtőpontra, az önkormányzatnál bejelentést tehet, és rászorultsági alapon, egy előre összeállított lista alapján, a Mohu munkatársai ingyenesen segítenek a lomok elszállításában. Összesen 146 gyűjtőpont lesz kialakítva, ahol a Mohu csapata folyamatosan végzi a konténerek ürítését és a lomok szétválogatását. Ezen gyűjtőhelyeken veszélyes hulladékok elhelyezésére is lehetőség nyílik.
De mi a helyzet Vas vármegyében?
Vas Vármegye jelentős részén a STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. végzi a hulladékszállítást. Mint arról korábban beszámoltunk, a lomtalanítással kapcsolatos egyeztetések már elkezdődtek. E szerint az adott települések jelzik, hogy milyen megoldást szeretnének, azaz házhoz menőt, vagy gyűjtőpontost, majd tovább egyeztetnek a hulladékszállítás időpontjáról, ezt pedig közlik a szolgáltató internetes oldalán, illetve a települések a szokásos módon tájékoztatják a lakosságot.