Az EKB világossá tette a pozícióját az MNB által létrehozott alapítványokkal kapcsolatban.


Megérkeztek a levelek, és nem sokkal ezután Péter vállalkozásának bankszámlájáról nyomtalanul eltűnt 100 millió forint.

A Magyar Nemzeti Bank gazdálkodását vizsgáló Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése és a megállapításokban szereplő több százmilliárdos vagyonvesztés körül kialakult vitában Kósa Lajos, (Fidesz) országgyűlési képviselő az Európai Központi Bankot (EKB) nevezte meg egyik felelősnek: szerinte az európai pénzügyi szervezet akadályozta meg, hogy a kormány beavatkozzon a függetlenséget élvező nemzeti pénzintézet folyamataiba, amely így eszköztelen lett.

Most megérkezett az Európai Központi Bank (EKB) válasza a HVG megkeresésére, amelyben hangsúlyozzák, hogy "szó sincs arról, hogy akadályoznák az újraszabályozást, hiszen az EKB-nak nincs is jogkörében ezt megtenni. A nem euróövezeti tagállamok számára csupán ajánlásokat tehet, amelyek nem kötelező érvényűek." Az EKB a jegybanktörvény tervezett módosításával kapcsolatban mindössze egy apró kiegészítést javasolt, ám a Fidesz végül úgy döntött, hogy nem terjeszti elő a törvényjavaslatot. A nyilatkozat a 2024-es EKB-állásfoglalásra utal, amely egy később visszavont kormánypárti javaslathoz kötődik, legalábbis az EKB álláspontja szerint csupán ez a kérdés érkezett hozzájuk az MNB-alapítványok ügyében. E válaszukban az is szerepel, hogy semmiféle tilalmat nem fogalmazhattak meg, csupán annyit tanácsoltak, hogy a felügyelőbizottság ne korlátozza a bank kiadásait olyan módon, ami veszélyeztetné annak alapvető feladatainak ellátását.

Mint ismert, Kósa néhány napja, amikor a lap arról kérdezte, hogy milyen politikai felelősséget érez az MNB-alapítványok kétes ügyeiért, és miért nem csinált semmit a Fidesz az elmúlt években, így válaszolt: "Tulajdonképpen semmilyen eszköz nincs, nem is volt arra nézve, hogy az Európai Központi Bankkal szembemenjünk, ezért sajnos a jegybank függetlenségét nem lehetett semmilyen módon, még vizsgálatokkal sem sérteni"

Miután Varga Mihály átvette az MNB elnöki pozícióját, és Matolcsy György távozott a jegybank éléről, az Állami Számvevőszék bejelentette, hogy a jegybanki alapítvány és annak kapcsolódó céghálózatának vizsgálata során feljelentést tettek. A bejelentés hátterében az MNB-s alapítvány gazdálkodásával kapcsolatos aggályok állnak, és a rendőrség jelenleg hűtlen kezelés gyanújával folytat nyomozást az ügyben.

Related posts