Hunyadi János hadvezéri zsenialitása és a honvédő öröksége: egy olyan történelmi figura, aki nem csupán a csatatereken vívott párharcokban, hanem a magyar identitás formálásában is kulcsszerepet játszott. Stratégiái és bátorsága a középkori Magyarország v
Apa és fia magyar történelemben betöltött, kiemelkedő szerepéről kaphatott képet a Léleképítő közönsége. Hunyadi János és Hunyadi Mátyás hadvezéri teljesítményét értékelte dr. Hidán Csaba. Az egyetemi tanár a máig ható örökségre is rávilágított.
Hunyadi János hadvezéri teljesítménye nem csupán a korabeli nyugat-európai hadvezérek teljesítményeivel állítható párhuzamba, hanem sok esetben túl is szárnyalja azokat. Ezt a megállapítást a szekszárdi Léleképítő sorozat novemberi eseményének résztvevői is megerősíthették.
A történelmi hagyományok és nevek jelentősége már régóta nyilvánvaló volt elődeink számára. Ezt a gondolatot hangsúlyozta a Szekszárdi Garay János Gimnázium dísztermében megrendezett esemény, amelyet a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatott, és amely az értékrend megerősítését célozta. A rendezvény házigazdája, dr. Tóth Csaba Attila, kiemelte, hogy nemzeti imáinkban, mint például a Himnuszban és a Szózatban is megtalálhatóak a Hunyadiakra tett utalások, ami bizonyítja, hogy apáik és fiaik kiemelkedő szerepet játszanak a magyar történelem és irodalom színpadán. Ezt az állítást megerősítette a vendégelőadó, dr. Hidán Csaba, aki régész, történész és harcművész, valamint a Károli Gáspár Egyetem tanára. Előadásában a Hunyadiak honvédő harcainak múltbéli és jelenlegi jelentőségét boncolgatta. A közönség számára még izgalmasabbá tette a bemutatót, hogy a 15. századi magyar vitéz katonai öltözetében és fegyverzetével lépett színpadra. Részletes ismertetőt tartott az öltözék részleteiről, valamint a fokos, a kétkezes kard, a kétélű tőr, a szablya, a tollas buzogány és a visszahajló íj jelentőségéről, ezzel élményszerűen közelítve a múlt hőseinek világához.
Ezt követően arra adott magyarázatot, hogy minek tulajdonítható Hunyadi János zseniális harci tudása. Alapvetően annak, hogy ifjú és fiatal felnőtt korában Csáki György székely ispán, Lazarevics István szerb despota, Újlaki Miklós déli végvári parancsnok, Zsigmond magyar király és német-római császár, a milánói herceg szolgálatában, majd a cseh husziták környezetében a legváltozatosabb harcmodorokat sajátította el. Ezeket a harcmodorokat később, már ismert hadvezérként alkotó és hatékony módon alkalmazta.
Egyedülálló jelentőségű események tanúi lehetünk 1442 és 1443 között, amelyek örökre beíródtak a történelem lapjaira. 1442-ben egy jelentős török had indult Erdély irányába, és az első összecsapás során valóban diadalt arattak. Azonban alig egy hét elteltével, Szeben közelében, Hunyadi János mesteri hadvezetésével olyan megsemmisítő csapást mértek a betolakodókra, amely sokáig emlékezetes maradt. A törökök nem tétlenkedtek, és hamarosan újabb erős sereg érkezett, hogy megostromolja Erdélyt. Hunyadi azonban 1442. szeptember 6-án, a Vaskapu-hágó fölött ismét megmutatta hadvezéri zsenialitását, és újra szétzúzta az ellenséget. A következő évben, a Balkánon zajló hosszú hadjárat során, saját földjén mért súlyos csapást a török erőkre, amely csak a kegyetlen tél érkezte miatt kényszerítette visszavonulásra a magyar sereget.