Valóban létezik olyan félelem, hogy a CT-vizsgálatok során használt röntgensugarak rákot okozhatnak. A CT-vizsgálatok során alkalmazott ionizáló sugárzás kis mértékben növelheti a rák kockázatát, különösen, ha valaki többször is átesik ilyen vizsgálaton.
Az alacsony intenzitású sugárzás és a rák kialakulása közötti kapcsolatot illetően jelenleg nincsenek megalapozott bizonyítékok.
Egy amerikai és brit kutatókból álló tudóscsoport a JAMA Internal Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmányában arra figyelmeztet, hogy a CT-vizsgálatok során tapasztalható alacsony szintű ionizáló sugárzás potenciálisan az Egyesült Államokban diagnosztizált új rákos esetek 5 százalékáért lehet felelős. A 2023-ban végrehajtott CT-vizsgálatok alapján a kutatók becslése szerint ez a sugárzás körülbelül 103 ezer jövőbeli rákos megbetegedéshez vezethet.
Ez a megállapítás néhány feltételezésre és a nagy sugárzással kapcsolatos eseményekből származó történelmi adatokra épül. Ha ezek az információk helytállóak, akkor a CT-vizsgálatokat a rákot kiváltó egyéb jelentős kockázati tényezőkkel, mint például az alkoholfogyasztás, azonos szintre emelhetnénk, legalábbis a lakossági szempontból - állítja a ScienceAlert.
A CT-vizsgálatok gyakran kulcsszerepet játszanak az életmentésben, azonban számos esetben figyelmen kívül hagyják a potenciális kockázataikat. Még a minimális rákkockázat is jelentős számú jövőbeli rákos megbetegedéshez vezethet, különösen figyelembe véve a CT-eljárások széles körű alkalmazását az Egyesült Államokban - hívja fel a figyelmet egy nemzetközi elemzőcsoport, melynek vezetője Rebecca Smith-Bindman, a Kaliforniai Egyetem San Francisco-i epidemiológusa.
Jelenleg ezek csupán elméleti kockázatok, de ez nem zárja ki, hogy érdemes foglalkozni velük. Míg a kutatók egyöntetűen állítják, hogy a magas dózisú sugárzás rákot idézhet elő, az alacsony szintű sugárzás és a rákos megbetegedések közötti kapcsolatot még nem támasztják alá meggyőző bizonyítékok.
A potenciális összefüggés legfőbb forrása a nukleáris robbanások túlélői és az atomerőművek baleseteinek áldozatai körében végzett hosszú távú kutatások. Például egy 25 ezer hirosimai túlélőből álló csoport esetében, akik három vagy több CT-vizsgálatnak megfelelő ionizáló sugárzásnak voltak kitéve, megfigyelhető volt a rák kockázatának enyhe, de statisztikailag szignifikáns emelkedése az egész életpályájuk során.
A CT-vizsgálatok eredményeivel kapcsolatban továbbra is élénk diskurzus zajlik, és fontos mérlegelni az elméleti kockázatokat, miközben figyelembe vesszük e technológia számtalan előnyét. A modern CT-berendezések rendkívül alacsony sugárdózisokkal működnek, amelyek körülbelül megegyeznek azzal a mennyiséggel, amit a környezetünkből három év alatt magunkhoz veszünk. Ennek köszönhetően képesek figyelmeztetni a betegeket és orvosokat a legkülönbözőbb rejtett betegségekre és elváltozásokra, ami jelentősen hozzájárulhat a korai diagnózis és a hatékony kezelés lehetőségeihez.
Cynthia McCollough, a CT-képalkotás terén elismert szakértő és az Amerikai Orvosi Fizikusok Szövetségének korábbi elnöke kijelentette: "A CT-vizsgálat kockázata valószínűleg jóval alacsonyabb, mint az alapbetegségből fakadó kockázatok." Egy átfogó országos kutatás rámutatott, hogy a tüdőrák miatti halálozások száma 20 százalékkal csökkent azok körében, akik alacsony dózisú CT-vizsgálaton estek át, összehasonlítva azokkal, akik csupán mellkasröntgennek voltak alávetve, legyenek akár dohányosok, akár volt dohányosok.
A rákkockázatra vonatkozó friss előrejelzések, bár történelmi tragédiákon nyugszanak, sokkal alaposabban veszik számításba a tényleges sugárterhelést. Ez a terhelés különböző tényezőktől függ, mint például a CT-készülék típusa, a vizsgálat hossza, a páciens mérete, valamint az érintett testrész érzékenysége. Az új elemzések tehát részletesebb képet adnak arról, hogyan befolyásolják ezek a tényezők a rákkockázatot, így lehetővé téve a pontosabb kockázatértékelést.
Az anonim adatok az Egyesült Államok 143 kórházából és járóbeteg-ellátó intézményéből származnak, amelyeket a UCSF International CT Dose Registry (UCSF Nemzetközi CT-dózisnyilvántartás) katalogizál. A 2016 és 2022 közötti statisztikákat felhasználva a kutatók azt jósolták, hogy 2023-ban 93 millió CT-vizsgálatot végeztek, nagyjából 62 millió betegnél. A kapcsolódó sugárzási kockázatok alapján a csapat becslése szerint a 2023-as CT-vizsgálatok 103 ezer jövőbeli rákos megbetegedéshez köthetők.
A ScienceAlert által idézett szerzők hangsúlyozzák, hogy az élethosszig tartó kockázatok pontos számszerűsítéséhez rendkívül nagy populációk hosszú távú nyomon követésére van szükség. Eredményeik azonban arra utalnak, hogy bizonyos egyének érzékenyebbek lehetnek az alacsony dózisú ionizáló sugárzás által kiváltott rákos megbetegedésekre, mint mások. A CT-vizsgálatok zöme felnőtteken történik, azonban a kutatások azt mutatják, hogy a sugárzás által okozott rákkockázat a gyermekek és serdülők esetében lényegesen magasabb.
Az egyéves kor alatti CT-vizsgálaton átesett gyermekek esetében úgy tűnik, hogy a pajzsmirigyrák kockázata jelentősen megnőhet, és ez a jelenség különösen a női páciensek esetében figyelhető meg. Az ilyen megállapítások azonban további kutatásokat igényelnek, hogy pontosan megértsük, vajon az alacsony dózisú ionizáló sugárzás tényleg hatással van-e az egyének rákkockázatára, és amennyiben igen, milyen mechanizmusok révén fejti ki ezt a hatást.