A támogatáspolitika és az identitásmegőrzés összefonódó fogalmak, amelyek jelentős szerepet játszanak a közösségek fejlődésében. A támogatáspolitika célja, hogy erősítse a helyi közösségeket, elősegítse a kulturális örökség megőrzését és támogassa az iden


Ferenc Grega, a lendvai gyökerekkel rendelkező kutató és közgazdász, izgalmas előadást tartott "A nemzeti öntudat finanszírozása: a felvidéki magyarság sorsa" címmel. Az esemény július 10-én zajlott a Bánffy Központban, ahol a téma iránt érdeklődő közönség gyűlt össze, hogy meghallgassa a szakember gondolatait és elemzéseit.

Ferenc Grega a Drezdai Műszaki Egyetemen kezdte el tanulmányait nemzetközi kapcsolatok szakon, ahol megszerezte alapfokú diplomáját. Később közgazdaságtan területén folytatta tanulmányait, és mesterdiplomát is itt szerzett. Jelenleg doktori képzését végzi az egyetemen, ahol emellett tanári feladatokat is ellát.

- 2022-ben leültünk a mentorommal és arról gondolkodtunk, hogy miről írjam a disszertációmat. Ő az életrajzomban látta a Lendvai Kétnyelvű Középiskolát és a sok vetélkedőt. Nem is tudta, hogy a Muravidéken van egy magyar közösség, így jött az ötlet, hogy érdekes lenne a kisebbségekről, írni, hisz róluk még nincs sok szakirodalom - mondta Ferenc Grega lapunknak. A készülő disszertáció címe és témája végül "A kisebbségek politikai közgazdaságtana" lett, melynek első fejezetét mutatta be a szép számú lendvai közönségnek a közgazdász. A kutatási kérdés így hangzott: "Van-e pozitív összefüggés a magyar (pénzügyi) támogatás és a magyar identitás megőrzése között Szlovákiában?". A kérdés sokakban felmerült, hogy miért pont a szlovákiai magyarokat vizsgálja a lendvai fiatalember, ám ennek racionális okai vannak. Ezek között szerepel az, hogy Szlovákia nem engedélyezi a kettős állampolgárságot, ha a második állampolgárságot valaki saját akaratából szerezné meg. A magyar kisebbség jelentős méretű, hiszen a Kárpát-medence második legnagyobb magyar közössége él itt, történelmi jelenlétű, nyelvileg és kulturálisan jól azonosítható, ami lehetővé teszi az egyértelmű megfigyelést. Továbbá nem lehet érvelni, hogy a támogatásokkal a magyar kormány szavazatokat vásárol. Emellett jó minőségű adatok állnak rendelkezésre, melyekből a 2000 és 2022 közöttieket vette górcső alá: a népszámlálási és a regionális szintű adatok lehetővé teszik a hosszú távú változások elemzését, ráadásul etnikai bontásban elérhetők. Ugyanez Szlovéniáról nem elmondható, hiszen ilyen jellegű felmérés nálunk a 2000-es évek eleje óta nem volt.

A lenyűgöző és könnyen érthető előadás során értesültünk arról, hogy a kutatások alapján ahol a Bethlen Gábor Alap célzottan támogatta a kulturális és infrastrukturális projekteket, ott a magyar közösség lélekszáma lassabban csökkent. Bár a hatás mértéke viszonylag mérsékelt, mégis tartósnak bizonyult: ezek a támogatások hozzájárulnak az asszimiláció ütemének lassításához, ám megállítani azt nem képesek. A további népességfogyás mérsékléséhez elengedhetetlen egy jól kiépített intézményi háttér, valamint a nyelvi és kulturális jelenlét valódi erősítése.

Az előadás befejezése után a közönségből sok érdeklődő kérdés érkezett. Ez a rendezvény a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet és a Muravidéki Magyar Tudományos Társaság együttműködésében valósult meg, ami különösen gazdagította az eseményt.

Related posts