Szijjártó Péter bejelentette egy innovatív magyar-amerikai együttműködés kezdetét, emellett pedig megosztotta véleményét Donald Trump elnökségének jelentőségéről.


A külgazdasági és külügyminiszter véleménye szerint egy új aranykor vette kezdetét a magyar-amerikai kapcsolatok terén, amit a gazdasági együttműködés és az amerikai befektetések eredményei is tükröznek. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Brüsszel esetleges gazdaságpolitikai tévedései ellenére is sikeres a két ország közötti együttműködés.

A jelenlegi, rendkívül kihívásokkal teli nemzetközi helyzet ellenére is figyelemre méltó eredménynek számít a magyar-amerikai gazdasági és befektetési együttműködés. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai budapesti nyilatkozata szerint mindezt tovább erősíti, hogy új aranykor vette kezdetét a két ország közötti kapcsolatokban.

A tárcavezető az Emerson újabb beruházásának bejelentésén elmondta, hogy az ipari automatizálással foglalkozó amerikai cég egy 2,5 milliárd forint értékű program keretében bővíti székesfehérvári kiválósági központját, illetve egy kutatás-fejlesztési projektet is elindít Debrecenben. Tájékoztatása szerint ehhez az állam félmilliárd forint támogatást nyújt, ezzel segítve 56 új, magas képzettséget igénylő munkahely létrejöttét.

Kifejtette, hogy az új technológiai fejlesztések helyszíne egyben az új ipari korszak legfontosabb beruházásainak középpontja is, ami azt jelenti, hogy minden kutatás-fejlesztési befektetés egy új ipari kapacitás megjelenését jelzi előre Magyarországon. Beszédében hangsúlyozta, hogy a kormány immár tizenötödik amerikai vállalatként az Emersonnal stratégiai együttműködési megállapodást kötött, így jelenleg csak a német cégek előzik meg az amerikaiakat, hiszen eddig tizenhat ilyen megállapodást alakítottak ki velük.

Szijjártó Péter véleménye szerint a magyar-amerikai kapcsolatok az utóbbi évek során számos mélypontot és csúcsot éltek meg. Azonban az idei év, Donald Trump elnök hivatalba lépésével, új fejezetet nyitott e viszonyban. Ma már a "barátság" szóval a legjobban kifejezhető a két ország közötti viszony, hiszen a felek egyre inkább azonos nézőpontokat képviselnek a világot érintő legfontosabb kihívásokban. Legyen szó a szuverenitás megőrzéséről, a bevándorlási kérdésekről, a családok támogatásáról vagy a hagyományos értékek védelméről, a közös megértés és célok egyre hangsúlyosabbá válnak.

A tárcavezető üdvözölte, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés terén is új fejezet kezdődött, hangsúlyozva, hogy hazánkban az amerikai vállalatok alkotják a harmadik legnagyobb beruházói csoportot. Több mint 1500 cég működik itt, amely körülbelül százezer embernek biztosít munkalehetőséget. Ezen kívül az elmúlt három év során mindegyik évben megdőlt a kereskedelmi forgalom rekordja.

Rámutatott, hogy a magyar kormányzat az utóbbi tíz év során 145 nagy amerikai vállalati beruházáshoz adott támogatást, amelyek összesen 19 ezer új munkahelyet teremtettek:

Az amerikai és magyar kapcsolatok újkori aranykora a gazdasági együttműködésre épül, amelynek középpontjában az amerikai cégek magyarországi befektetései állnak. Az utóbbi hónapokban több jelentős amerikai vállalati beruházásról számolhattunk be hazánkban, ami egyértelműen megerősíti, hogy a magyar munkavállalók tehetsége és szorgalma kiemelkedő vonzerőt képvisel az amerikai befektetők számára.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzet fényében a magyar-amerikai beruházási együttműködés kiemelkedő eredménynek számít.

Szerinte Brüsszel folyamatosan téves lépéseket tesz a gazdaságpolitikájában. A vámegyezmény sem bizonyult sikeresnek. Az Európai Uniónak év elején csökkentenie kellett volna az amerikai vámtételeket, de ez elmaradt, ezzel pedig egy jelentős lehetőséget mulasztottunk el az együttműködésre. Végül úgy fogalmazott: "A mai nap is bizonyítja, hogy a magyar-amerikai gazdasági és beruházási együttműködés továbbra is folyamatosan sikertörténeteket tud felmutatni, annak ellenére, hogy a minket körülvevő nemzetközi helyzet nem éppen kedvező" - zárta szavait az MTI.

Related posts