Az orosz rakéták belsejét alaposan átvizsgálták, és lenyűgöző, sőt megdöbbentő dolgokra bukkantak.


Az ukrán védelmi hírszerzés alaposan elemezte a háború során alkalmazott orosz fegyverek típusait és hatékonyságát. A legfrissebb jelentésükben részletesen bemutatják az észlelt eszközöket és azok hadászati jelentőségét.

Az orosz Tornado-S többszörös kilövésű rakétarendszerek (MLRS) lőszereiben felfedeztek olyan külföldi gyártású alkatrészeket, amelyek az Egyesült Államokból, Kínából, Svájcból és az Egyesült Királyságból származnak.

Oroszország az Ukrajna ellen irányuló támadása során különböző fegyvereket vet be - állítja az ukrán Pravda beszámolója.

A kijevi hírszerzés részletes jelentése alapján kiderült, hogy az agresszor állam által Ukrajna ellen bevetett Tornado-S MLRS irányított rakétái két száloptikai giroszkóp egyidejű alkalmazását mutatják. Az elemzés során megállapították, hogy a külföldi gyártású egységen nincsenek gyártói azonosítók, ugyanakkor kínai nyelvű indikátorpecsétek találhatók rajta. A gyroszkópok vizuálisan hasonlítanak a kínai BSENING cég által készített SW típusú eszközökre, ami felveti a kérdést a gyártói háttérről és a beszerzési forrásokról.

Az elemzésük alapján az orosz és a külföldi egységek felépítése nagyon hasonló, azonban a leglényegesebb eltérés a bennük található processzor típusa. Míg az orosz verzió egy az Egyesült Államokban készült processzort használ, addig a külföldi egység egy Svájcban gyártott chipet tartalmaz.

Az orosz berendezések elemzése során felfedezték, hogy számos külföldi gyártású elektronikai komponens is megtalálható bennük. Ezek között szerepelnek az Egyesült Államokból származó termékek, mint például az Analog Devices, a National Semiconductor és a Maxim Integrated fejlesztései. Kínából érkező alkatrészek is felfedezhetők, például a Panwoo Equipment Consulting és a Mornsun gyártásából. Továbbá, az STMicroelectronics svájci gyártmányú elemei és a Golledge Electronics brit komponensei szintén azonosításra kerültek a berendezésekben.

Az Ukrajnában lefoglalt orosz fegyverek vizsgálata során kiderült, hogy már 2022-re több mint 450 különböző alkatrész található bennük, amelyek amerikai, európai és ázsiai cégektől származnak. Érdekes módon ezek közül számos darabot az oroszok még az inváziót megelőző időszakban szereztek be, ami rávilágít a fegyvergyártás nemzetközi összefonódásaira.

2023 nyarán Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, határozott felhívást intézett a nemzetközi közösséghez, sürgetve a kereskedelmi kapcsolatok szigorítását Oroszországgal. Célja az volt, hogy megfékezze az Ukrajna ellen irányuló fegyverkezéshez szükséges alkatrészek szállítását, ezzel is hozzájárulva az ország védelméhez.

Az ukrán külügyminiszter 2024 októberében arra kérte szövetségeseit, hogy fokozzák a szankciókat és az exportellenőrzéseket, miután felfedezték, hogy egy Ukrajna felett megsemmisített észak-koreai rakétában nyugati gyártású alkatrészeket találtak.

Oroszország hivatalosan az ukrajnai konfliktus kitörése óta nem fér hozzá külföldi alkatrészekhez a rá vonatkozó szankciók következtében. Ennek eredményeként a szükséges technológiák többsége harmadik feleken keresztül jut el hozzájuk.

Related posts