Az idő sürget: bemutatjuk a Nitrogénművek kötvényeseinek véleményét.


Az Agrárszektor birtokába jutott a Nitrogénművek kötvénytulajdonosainak túlnyomó részét képviselő AHG eddig nyilvánosságra nem hozott közleménye. A dokumentumban arról számolnak be, hogy konstruktív javaslattal fordultak a műtrágyagyártóhoz, ám eddig nem érkezett válasz a felvetéseikre. Az ügy középpontjában a májusban lejáró kötvények hosszabbítása áll. A kötvényesek többsége, bizonyos garanciák ellenében, akár hároméves hosszabbítást is elfogadna. Az idő azonban sürget: ha a felek nem tudnak megegyezni, az AHG szerint a Nitrogénművek fizetésképtelensége fenyeget.

Az Agrárszektor sikeresen hozzájutott a Nitrogénművek Zrt. kötvénytulajdonosainak többségét képviselő AHG eddig titkosított nyilatkozatához, amelyben a hitelezők részletesen kifejtik véleményüket és álláspontjukat.

A kötvénytulajdonosok ad hoc csoportja, amely a kötvénytulajdonosok körének körülbelül 70%-át képviseli, olyan jelentős létszámmal bír, hogy képes legyen konszenzusos tranzakciók lebonyolítására.

Az AHG 2024 októberében kezdte meg a szerveződési folyamatát, és azóta többször is felvette a kapcsolatot a társasággal. Célja, hogy megerősítse elkötelezettségét a Hogan Lovells és a Deloitte tanácsadóik segítségével megvalósuló konszenzusos szerkezetátalakítás iránt.

A társaság mindeddig megtagadta az AHG-vel való együttműködést.

Bár rendelkezett saját pénzügyi és jogi tanácsadással, ez a helyzet végül hátrányosan befolyásolta az átstrukturálási folyamatot. E körülmények között az AHG egy támogató és együttműködő megközelítést választott, bízva abban, hogy a kötvény lejárta előtt sikerül közös nevezőre jutniuk.

Az AHG január 31-én egy átfogó szerkezetátalakítási javaslatot terjesztett elő a vállalat számára. A javaslat alapján a lejárat legfeljebb három évvel történő meghosszabbítása, valamint a részvényesek számára a 100%-os részesedés megtartásának lehetősége került a középpontba. Ez a megállapodás feltételezi a részvényes saját tőkével való hozzájárulását, továbbá a vállalat számára bizonyos garanciák és a kötvénytulajdonosok részére biztosított biztosítékok nyújtását is.

Az AHG úgy véli, hogy a javaslat az összes kötvénytulajdonos, a Társaság, annak alkalmazottai és a részvényesek érdekeit szolgálja, és célja többek között az, hogy középtávon utat biztosítson a kötvények sikeres refinanszírozásához.

A Társaság eddig még nem reagált érdemben az AHG által felvetett konstruktív megközelítésre vagy a szerkezetátalakítási javaslatra.

Ehelyett a Társaság 2025. február 20-án egyeztetésre hívta a kötvénytulajdonosokat február 27-i dátummal. A megbeszélés tartalma továbbra sem világos, és azt előzetesen nem osztották meg az AHG-vel vagy annak tanácsadóival.

Úgy tűnik, hogy a Társaság és a részvényesek eddigi stratégiája az volt, hogy korlátozzák a kötvénytulajdonosok hozzáférését a Társaság pénzügyi állapotának átlátásához. Ezzel a lépéssel időt próbálnak nyerni a kötvények 2025. májusi lejárata előtt, hogy a kötvénytulajdonosokat arra kényszerítsék, hogy elfogadják a kedvezőtlenné vált feltételeket, amelyek a vállalat fizetésképtelensége szempontjából kedvezőbbnek tűnnek.

Az AHG hangsúlyozza, hogy a megállapodásnak hűen kell tükröznie a vállalat aktuális helyzetét és a piaci körülményeket. Emellett elengedhetetlen, hogy a dokumentum tiszteletben tartsa a részvényesek és hitelezők közötti követelések rangsorát.

Azt a kötvénytulajdonosok 75%-ának jóvá kell hagynia a kötvényszerződés szerint. A kötvények sikeres szerkezetátalakítása az AHG jóváhagyásától függ. Ezért arra ösztönzi a vállalatot, hogy haladéktalanul kezdjen érdemi együttműködést tanácsadóival, a Hogan Lovells-szel és a Deloitte-tal.

Ha az AHG továbbra is gátolt abban, hogy ésszerű hozzáférést nyerjen a vállalat pénzügyi helyzetének megértéséhez, és nehezen tudjon konstruktívan együttműködni a céggel, akkor jelentős kockázatot jelent, hogy a kötvények visszafizetése a 2025. májusi lejáratkor nem teljesül.

A kötvények nemteljesítése akár a csoporton belüli egyéb adósságformák összeomlásához is vezethet.

(Cross-default, vagyis a hitelezők jogosultak felmondani minden szerződést, ha az adós akár csak egyet is nem teljesít közülük - a szerk.)

Ez végső soron a Nitrogenművek fizetésképtelenségéhez vezethet, és a részvényes elveszítheti az ellenőrzést egy olyan csoport felett, amely hosszú távon jelentős stratégiai értékkel bír, mivel a nitrogénalapú műtrágyatermékek vezető gyártója Magyarországon és a szomszédos országokban.

Az AHG tanácsadóival együtt értékeli a rendelkezésére álló lehetőségeket egy ilyen forgatókönyv esetén, azzal a céllal, hogy megvédje jogi és kereskedelmi érdekeit, valamint valamennyi kötvénytulajdonos érdekeit.

Related posts