Az ESG-megfelelés jelentős költségekkel járhat a magyar vállalkozások számára, és sokan nincsenek felkészülve erre a kihívásra.


Fedezze fel az élelmiszeripar legújabb trendjeit és innovációit a Portfolio Csoport által 2024-ben megrendezett, kiemelkedő szakmai eseményen! Ne hagyja ki ezt a lehetőséget, hogy szakmai kapcsolatokra tegyen szert és megossza tapasztalatait a szektor legkiválóbb szakértőivel!

Az MBH Bank népszerűsége mára közel 90%-ra nőtt, ami a legmagasabb fiókszámmal (400) rendelkező bankként a piacon kiemelkedő helyzetet biztosít számára. Érdekes tény, hogy a magyar borászok fele is az MBH Bank ügyfele - emelte ki Puskás András, az MBH Bank vezérigazgató-helyettese a Portfolio Green Transition & ESG 2025 konferencián. Puskás véleménye szerint fontos lenne, hogy az ESG-elvárások teljesítése ne csupán egy kötelező megfelelőségi folyamat legyen, hanem inkább egy üzleti stratégiává alakuljon, amely pozitív ösztönzőkkel járul hozzá a fejlődéshez.

A bank ESG politikája vonatkozásában három kulcsfontosságú területet emelt ki:

2023-ban kidolgoztuk a zöld hitelezési és finanszírozási keretrendszerünket, amely lehetővé teszi az ügyfelek hatékony besorolását.

A zöld finanszírozási lehetőségeket pedig az alábbi programok keretében kínálja a bank:

Megkezdődött az öntözéses projekteket támogató program megvalósítása a Közös Agrárpolitika (KAP) keretein belül. Az első pályázati lehetőség 16,5 milliárd forintot kínál, amely februárban vált elérhetővé, és legfeljebb 200 millió forint igényelhető. Ezt követi a második pályázati kör, amely már 50 milliárd forintos kerettel rendelkezik, és márciusban nyílik meg, ahol 200-500 millió forint közötti támogatásra lehet pályázni.

Az előadás nyitányaként szóba került pozitív ösztönzés eszméje ihlette a Fenntartható Jövő díj megalapítását, amelyre idén először pályázhatnak az MBH ügyfelei.

Az előadást követő panelbeszélgetés az ESG-kritériumokról és a finanszírozási lehetőségeiről szólt, melynek moderátora Schmidt Ákos, a Credit Management Group ügyvezető igazgatója volt, aki felvetette, hogy

A szakértők becslései alapján a zöld átállás megvalósításához körülbelül 4500 milliárd dollárra van szükség.

Dr. Héjj Tibor, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) energiaipari és ESG szakértője hangsúlyozza, hogy a versenyképes fenntarthatóság eredeti célja nem más, mint hogy a vállalkozások számára ne teher legyen, hanem idővel valódi versenyelőnnyé váljon. Jelenleg azonban a helyzet inkább a szabályozások szigorúságát tükrözi: egy felmérés szerint a legfrissebb előírások 800 ezer eurós költséget jelentenek egy francia középvállalat számára az első két évben, ami egyértelműen nem kedvez a versenyképesség növelésének. Ugyanakkor elérhetők különféle támogatások, és bár az ESG területén nincsenek kifejezetten erre vonatkozó támogatási lehetőségek, a bonyolult támogatási rendszer keretein belül energiahatékonysági és oktatási pályázatok révén jelentős, akár 10-100 millió forintos támogatásokhoz is hozzájuthatnak a vállalkozások.

Baumann Csilla, a Trustify Befektetési Alapkezelő Back Office vezetője, igazgatósági tagja elmondta, hogy az alap indulásától az volt a cél, hogy egy ESG alapkezelőként működjenek, és ezt sikerült is megvalósítani, ugyanakkor finanszírozási oldalról sok nehézséggel találkoztak.

Nyilvánvaló, hogy a bankok jelentős erőfeszítéseket tesznek az ESG szabályoknak való megfelelés érdekében. Ennek ellenére a zöld finanszírozási projektek területén sokszor nem értik a befektetésekkel kapcsolatos sajátos folyamatokat. A hitelezés során a hagyományos iparági sajátosságok dominálnak, és bár próbálják ezeket "zöldíteni", valójában egy új, rugalmasabb megközelítésre lenne szükség ahhoz, hogy valóban fenntartható megoldásokat találjanak.

„Kérlek, formáld át a szöveget a saját stílusodban” – javasolta az alapkezelő vezetője.

A magyar zöldhitel piaca körülbelül 1000 milliárd forint értékben mozog, amelynek 60-70 százaléka a vállalatokhoz kötődik. Ezek jellemzően néhány, jelentős összegű projektet ölelnek fel, ami miatt a piac talán nem tűnik annyira széleskörűnek, mint amilyen valójában.

- ezt már Suba Levente, a K&H Csoport fenntarthatósági vezetője mondta, aki szerint fel kell készülnie a bankoknak az átállási kockázatokra, segíteniük kell az ügyfelek átállását.

A vállalatok részéről Szaniszló Bálint, a Erste Bank Hungary fenntarthatósági iroda vezetője szerint érdemes megnézni, hogy a hitelfelvételhez szükséges ESG megfelelési kérdőívben, ami az MNB honlapján elérhető, milyen kérdések (kb. 60) vannak, ez alapján már el lehet kezdeni a felkészülést. A zöld projektek finanszírozása kapcsán pedig kijelentette, hogy "a kötelet nem lehet tolni", vagyis, ha nincs megfelelő ügyféligény a zöld finanszírozásra, akkor a bankok sem fognak előre szaladni ezeknek a termékeknek a megalkotásával.

A fenntarthatósági jelentések és ESG beszámolók készítése komoly kihívás elé állítja a vállalatokat - mondta Lukács Ákos, az EY közép-európai klímaváltozási és fenntarthatósági üzletágvezetője a következő előadásban. Az új szabályozások bevezetésével a cégeknek át kell alakítaniuk jelentéskészítési folyamataikat és erőforrás-tervezésüket.

A kettős lényegességi vizsgálat például új elem a jelentéskészítésben. Ennek során a vállalatoknak fel kell térképezniük a társadalmi és környezeti hatásokat, valamint ezek pénzügyi vonatkozásait is. Ez a gyakorlatban egy komplex mátrix-elemzést jelent, ami eddig nem szerepelt a vállalatok eszköztárában.

Az időzítés és a kapacitástervezés kulcsfontosságú tényezők a sikeres jelentéskészítésben. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a jelentések elkészítésének logikáját már 6-9, sőt akár 12 hónappal a határidő előtt érdemes kidolgozni, eltérően a korábbi megközelítésektől. Emellett elengedhetetlen, hogy az év folyamán többször is adatokat gyűjtsünk és ellenőrizzünk. A jelentéskészítéshez szükséges erőforrások iránti igény drámaian megnövekedett; egy nagyobb vállalat esetében ez akár ezer munkaórát is igénybe vehet, és a költségek egymillió euró fölé is emelkedhetnek, figyelembe véve a tanácsadók és könyvvizsgálók bevonását is.

Related posts