Magyarország sikeresen zárta le az EU-elnökségét | Vajdaság MA


Orbán Viktor miniszterelnök a szombati évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a magyar EU-elnökséget sikeresnek tekinti. Kiemelte, hogy még politikai ellenfeleik is elismerték a kormány által végzett munka mennyiségét és minőségét.

Orbán Viktor a sajtótájékoztató nyitányaként mély együttérzését fejezte ki a németországi terrorcselekmény következtében szenvedők és az áldozatok hozzátartozói iránt. Kiemelte, hogy bár a politikai következtetések levonására néhány napot érdemes várni, a hasonló események megjelenése szoros összefüggésben áll azzal, hogy az elmúlt években migrációs válság sújtotta Európát.

Ezért Magyarország azt a tanulságot tudja levonni, hogy következetesen ki kell tartania amellett: nem szabad megengedni hazánk átalakulását egy olyan világgá, amelyben ilyesmi megtörténhet - szögezte le.

A kormányfő a december végén záruló soros magyar EU-elnökséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy talán elkerülhetők a felesleges éles kritikák, viszont "ilyen mértékű elszigeteltséget még soha nem tapasztaltam". Hangsúlyozta, hogy "itt volt a fél világ", és hogy Magyarország történetének legjelentősebb diplomáciai rendezvényét bonyolítottuk le.

A magyar elnökség hangsúlyozta, hogy politikai, nem pedig bürokratikus megközelítést választott, mivel három kiemelkedő, nyitott politikai téma - az orosz-ukrán konfliktus, a schengeni övezet helyzete és a versenyképesség kérdése - foglalkoztatta Európát ebben az időszakban.

A háború ügyében jelezte: a magyar elnökségnek semmilyen mozgástere nem volt, mert az Európai Unióban súlyos és mély véleménykülönbség van az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos stratégia ügyében.

Mindezek ellenére úgy vélekedett, hogy a helyzet komolysága megköveteli, hogy Magyarország aktívan részt vegyen békemissziókban és békeforwardozó kezdeményezésekben.

Ezeket a kérdéseket különválasztottuk az európai uniós elnökség kereteitől, ami ugyan vitákat generált, de ma már egyértelmű, hogy Magyarországnak nemcsak joga, hanem kötelessége is volt békemissziók kezdeményezésére - fogalmazott, ahogy azt az MTI is jelentette.

Egy új korszak küszöbén állunk, új események várnak ránk - nyilatkozta a miniszterelnök szombaton Budapesten, egy nemzetközi sajtótájékoztató keretében az amerikai elnökválasztás kapcsán. Orbán Viktor kiemelte, hogy jelentős átalakulás előtt állunk, és hamarosan a háborús időszakból a béke időszakába lépünk.

A miniszterelnök kiemelte, hogy az amerikai elnökválasztás után az európai vezetők úgy tűnik, figyelmen kívül hagynak minden új realitást. Pedig ha az újonnan hivatalba lépő elnök, Donald Trump, akár csak a tervei töredékét is megvalósítja, akkor a világ jelentős átalakulások küszöbén áll.

Európa előtt álló új kihívások és lehetőségek idején fontos, hogy felismerjük, egy teljesen új valóságba lépünk, ahol váratlan események várnak ránk. Az ilyen jellegű változások talán eddig csak a magyarok számára tűntek valószínűnek, de most elérkezett az idő, hogy mindannyian szembenézzünk ezzel a megváltozott helyzettel - emelte ki.

Orbán Viktor elmondta, ha véget ér a háború, akkor megszűnhetnek az európai gazdaságot gyötrő szankciók. Hozzátette, Magyarország szerint a szankciókat minél hamarabb, minél szélesebb körben, ha lehet, teljesen fel kell számolni, ha ez sikerül, megszűnik az inflációs korszak és elindulhat végre a gazdasági fellendülés, visszatérhet a jólét Európában.

A nemzeti konzultációban 1 millió 252 ezer ember vett részt, ami azt mutatja, hogy a magyar közéletben, "van szufla, van érdeklődés", ez pedig a kormánynak nagyon fontos, "ezen állunk, ez a talapzatunk, ez támaszt meg bennünket" - jelentette ki szombati budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.

Orbán Viktor elmondta: a most lezárult nemzeti konzultáció középvonalában az új gazdaságpolitika, a gazdasági semlegesség, a konnektivitás stratégiája, az arra épülő gazdaságpolitika és az abból következő 21 pontos gazdasági akcióterv szerepeltek.

Ki fog emelkedni: a nemzeti konzultáció befejezését követően olyan intézkedések kerülnek bevezetésre az új gazdaságpolitika keretein belül, amelyekre korábban még nem volt példa.

A munkaadók számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy a fiatalok lakhatási költségeit, mint például a bérleti díjakat és a lakáskölcsönöket, támogathassák. Emellett a kisvállalkozások tőkeellátásban részesülnek, amiért cserébe "nyitottak" arra, hogy részt vegyenek Magyarország történetének egyik legjelentősebb béremelési programjában. Ennek keretében a következő három év során körülbelül 40%-os minimálbér-emelés várható - részletezte.

Az egyetemisták mellett a munkásfiatalok is részesülnek támogatásban, és a következő évben kiemelkedő fontosságú fejlemény, hogy jelentős nemzetgazdasági hatással bíró beruházásokat fognak átadni - állt Orbán Viktor nyilatkozatában, amelyet a hirado.hu ismertetett.

Related posts