A kormány a salátatörvény keretein belül kívánja legalizálni az erdőirtást, ami komoly aggodalmakat keltett a környezetvédők és a szakértők körében. Az ilyen jellegű intézkedések hatása jelentős lehet az ökoszisztémákra és a biodiverzitásra, hiszen az erd

Egy új javaslat keretében a korábban alkotmányellenesnek minősített rendelet intézkedéseit szeretnék törvénybe iktatni.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter április 22-én, a Föld napján benyújtotta a 258 paragrafusból álló salátatörvény-javaslatát, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a WWF Magyarország Alapítvány több szempontból is aggályosnak tart. A három szervezet közös nyilatkozatában hangsúlyozzák, hogy a javasolt módosítások alááshatják a természeti környezet védelmét szolgáló jogszabályokat. A dokumentum szerint a törvényjavaslat olyan változtatásokat tartalmaz, amelyek gyengítenék a zöldterületek védelmét, egyúttal pedig teret adhatnának a tarvágások szélesebb körű alkalmazásának a természetes erdőkben.
A természetvédelmi aktivisták aggódva figyelik a legújabb javaslatot, amely szerintük a vitatott 2022-es "tűzifarendelet" egyes, tarvágást megkönnyítő elemeit kívánja törvénybe iktatni. A korábbi veszélyhelyzeti intézkedések, amelyek három évvel ezelőtt széleskörű társadalmi ellenállást váltottak ki, most a normál jogrendbe való átültetést célozzák meg. A hatalmas felháborodás következtében a helyzet enyhült, az agrárminiszter pedig annak idején korlátozta a tűzifarendelet alkalmazását az állami erdőkre vonatkozóan. Az új jogszabály azonban már nem veszi figyelembe ezeket a korlátozásokat, így a tarvágás véglegesen zöld utat kaphat az erdőkben, ami újabb aggodalmakat ébreszt a környezetvédők körében.
A tűzifarendelet ügyében az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az ellentétes az Alaptörvénnyel, mivel még a rendkívüli jogi helyzetek sem indokolják az erdeink védelmét szolgáló jogszabályok gyengítését.
A kormány ennek ellenére most újra próbálja csökkenteni a vágásos erdőgazdálkodásra vonatkozó korlátozásokat. A salátatörvényben található javaslatok között ráadásul olyan aggasztó intézkedések is szerepelnek, mint például a természetvédelmi hatóság jogkörének megszüntetése, amely lehetővé tette volna, hogy megállapítsa, mely tevékenységek károsíthatják a védett területeket.
Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője hangsúlyozta, hogy hazánkban mára alig maradtak érintetlen erdők. Még a védett és Natura 2000-es besorolású területeken is folytatják a vágásos erdőgazdálkodást, ami aggasztó trendet mutat. Ez a gyakorlat nem kíméli az állami tulajdonú erdőket sem, mint például a Budai-hegységet és a Börzsönyt, amelyek jelentős értéket képviselnek természetvédelmi és turisztikai szempontból egyaránt.
Az MME, az MTVSZ és a WWF közösen írt levelet a miniszterelnöknek és az érintett minisztereknek, amelyben kifejezték ellenállásukat a tervezett törvénymódosításokkal szemben.