Rétvári Bence: Az orvosi és ápolói hivatás valóban példaértékű elkötelezettség és szolgálat, amely nem csupán a szakmai tudásról, hanem az emberségről és a szociális érzékenységről is szól. Ezek a szakemberek nap mint nap fáradhatatlanul dolgoznak azon, h


Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke a Semmelweis-nap keretében tartott díj- és elismerésátadó ünnepségen hangsúlyozta, hogy ezen a jeles napon az orvosok és az egészségügyi dolgozók előtt tisztelegnek. Ezek az elkötelezett szakemberek nap mint nap emberek életét változtatják meg, gyógyítanak és segítenek, lehetőséget adva a teljes életélmény visszaszerzésére.

Mindig léteznek olyan emberek, akik elkötelezik magukat mások gyógyítása mellett. Amíg az emberiség létezik, addig az orvosi hivatás is folytatódik, hiszen a gyógyítás már az emberi lét kezdetén is jelen volt.

Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy az egészségügyi dolgozók munkájának értékelése érdekében a következő évi költségvetésben lényegesen megnövelt forrásokat biztosítanak az egészségügyi szektor számára.

Minden egyes nap hálával és tisztelettel gondolunk azokra, akik születésünktől fogva mellettünk állnak és gyógyítanak. Ám szükséges, hogy legyen egy különleges alkalom, amikor az egész ország figyelmét rájuk irányítjuk, és méltó módon értékeljük azt a hivatást, amelyet választottak. Ez a nap nem más, mint Semmelweis Ignác születésnapja, a Semmelweis-nap. Ilyenkor emlékezünk arra a kiemelkedő munkára, amelyet a gyógyítás szolgálatában végeznek.

- emelte ki az államtitkár, hozzátéve, hogy a Belügyminisztérium díjait a szakma legjobbjai részesülnek elismerésben.

Rétvári Bence véleménye szerint az orvosi és ápolói hivatás kiemelkedő helyet foglal el a szakmák sorában, mivel ezek a pályák nem csupán szakmai tudást igényelnek, hanem egy életen át tartó elköteleződést is. Ez a munka nemcsak a végzett szakemberek életét formálja, hanem más emberek életére is mély hatással van, mivel a gondoskodás és a segítségnyújtás kulcsszerepet játszik a közösség egészségének és jólétének megőrzésében.

Az orvos az a személy, akit soha nem zárnak ki a lehetőségekből, aki előtt mindig nyitva állnak az ajtók, hiszen ő az, akit mindenki vár, hogy megérkezzen és segítsen - jelentette ki az államtitkár. Hangsúlyozta az orvosi eskü lényegét, amelyben az orvosok legfontosabb feladatuknak tekintik a betegek testi és lelki gyógyítását. Az emberi életet bármiféle megkülönböztetés nélkül tisztelik, és elkötelezettek abban, hogy tevékenységük soha ne vezessen emberi élet kioltásához. Az orvosok elismerik a betegek jogait és emberi méltóságát, soha nem élnek vissza a bizalmukkal, és titkaikat még haláluk után is megőrzik. Mindemellett arra törekednek, hogy megőrizzék az orvosi hivatás tiszteletét és becsületét.

Azok, akik az elmúlt évtizedek során életüket ennek a célnak szentelték, mélyen érzékelik minden egyes szó és mondat jelentőségét és súlyát.

- emelte ki Rétvári Bence.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az orvosi és ápolói szakmákban a család szerepe rendkívül jelentős. Kifejtette, hogy nem meglepő, hogy sok orvos és egészségügyi dolgozó párt választ a saját szakmájukból, mivel – ahogyan fogalmazott – az orvosi hivatás gondolkodásmódját, elhivatottságát és elkötelezettségét csak egy másik orvos képes igazán megérteni.

Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy az utolsó másfél évtized során jelentős mértékben nőtt az orvosok és az egészségügyben tevékenykedők létszáma. Jelenleg 9000-rel több orvos gyakorolja hivatását Magyarországon, mint 15 évvel ezelőtt, ami különösen fontos, hiszen egyre nagyobb szükség van a szakterületükre specializálódott szakemberekre.

Fontos, hogy ehhez az orvosbérek jelentős emelése is hozzájárult és egy kezdő orvos ma már nem 130 ezer forint körüli, hanem 680-700 ezres, egy több évtizede dolgozó orvos pedig már kétmillió forint feletti fizetéssel számolhat és ezekhez a bérekhez az ápolók fizetése is arányosítva lett

- emelte ki.

Az államtitkár elmondta, ez annak köszönhető, hogy a költségvetésben a korábbi összeg többszöröse, jövőre már több mint 3900 milliárd forint áll az egészségügyi kassza rendelkezésére. A kormány jövőre az idei évhez képest 280 milliárd forinttal többet fordít gyógyításra, az egészségügy fejlesztésére, a dolgozók bérére - szögezte le.

Kiemelte, hogy a modern világ kihívásai közepette is elengedhetetlen, hogy az emberek egészségére nagyobb figyelmet fordítsunk. Hozzátette, hogy a siker nem titkok kérdése, hanem kemény munka és áldozatok sorozata. A Semmelweis-napon elismerésben részesültek példaképként állnak előttünk, hiszen hivatásuk iránti elkötelezettségükkel, a nehézségek ellenére is kitartottak a gyógyítás mellett. Ez a hivatás nem csupán tehetség kérdése, hanem valódi elhivatottságot és a család támogató erejét is igényli, hogy valaki teljes szívvel és lélekkel mások egészségének szolgálatába állhasson.

Nagyon örülünk, hogy megtalálták ezt a hivatást és kitartanak mellette, azt kívánom, hogy ez a nap munkájuk megerősítése legyen, Isten éltesse az egészségügyi dolgozókat!

- Ezzel fejezte be mondandóját Rétvári Bence.

Az ünnepség során Rétvári Bence és Takács Péter, az egészségügyért felelős államtitkárok, Pintér Sándor belügyminiszter megbízásából elismerésben részesítették azokat az orvosokat és egészségügyi szakembereket, akik kiemelkedő munkát végeztek az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése és a gyógyítás területén. A Semmelweis Ignác-díj, a Batthyány-Strattmann László-díj, valamint különböző jutalmak és emléktárgyak, továbbá miniszteri elismerő oklevelek átadására került sor, tisztelegve ezzel a szakma elhivatott képviselőinek.

Kapcsolódó témák:

Rétvári Bence bejelentette, hogy a következő évben az egészségügyi szektor számára 3919 milliárd forint áll rendelkezésre. Ez a jelentős összeg a rendszer fejlesztésére és a szolgáltatások javítására irányul, hogy a lakosság egészségi állapota még inkább javulhasson.

Egészségügyi államtitkár: A bérek növelése mellett elengedhetetlen az életpályamodell kidolgozása is.

Related posts