Rejtett üzenetek bukkantak fel Párizs ikonikus obeliszkjén | 24.hu

Egy friss kutatás eredményeként eddig ismeretlen hieroglifákra bukkantak a Párizsban őrzött legendás luxori obeliszken - számol be róla a Live Science. A felfedezett szövegek valószínűleg a korabeli egyiptomi arisztokráciához intéződtek, és II. Ramszesz nagyságát hirdetik.
A körülbelül 3300 éves kőoszlopot a fáraó utasítására emelték, és eredetileg a luxori templom díszeként szolgált. 1830-ban az Egyiptomot akkor irányító Oszmán Birodalom Franciaországnak ajándékozta, így a monumentális emlékmű Párizsba került, ahol ma a Place de la Concorde tér középpontjában található.
A korábbi kutatások során felfedezett adatok alapján megállapítható, hogy a műemlék feliratok II. Ramszesz életére és uralkodására vonatkoznak. Továbbá, a feliratok említést nyernek Ámon, Théba (ma Luxor) főistenének, valamint Hórusz, Ozirisz és Ízisz istenek nevével is találkozunk bennük.
Jean-Guillaume Olette-Pelletier, a Párizsi Katolikus Intézet kiemelkedő egyiptológusa nemrégiben arra a megállapításra jutott, hogy az obeliszkek felületén olyan írásos nyomok találhatók, amelyek kizárólag a magas szintű írástudással bírók, elsősorban az arisztokrácia tagjai számára voltak hozzáférhetőek.
Az oszlopnál 2021-ben restaurálási munkálatok zajlottak, amikor Olette-Pelletier különleges engedélyt kapott arra, hogy feljusson az állványzatra, így alaposabban megvizsgálhatta a műemléket. A projekt során olyan hieroglifákra bukkant, amelyek csak meghatározott körülmények között váltak láthatóvá.
Az obeliszk megalkotásakor a nyugati oldal a Nílus irányába fordult, így a folyón hajózó utazók könnyedén észlelhették a 23 méter magas oszlop csúcsán található feliratokat és képeket. Ezek a díszítmények II. Ramszesz isteni kiválasztottságát és származását hirdetik. E műemlék ezen szegmensén olyan jelenetek is felfedezhetőek, amelyekben II. Ramszesz Ámon istennek mutat be áldozatot, ezzel hangsúlyozva a fáraó szent küldetését.
Olette-Pelletier megállapításai szerint az Ámon tiszteletére megrendezett opet ünnepség során a társadalom előkelőségei hajón érkeztek Luxorba, ahol a vendégek számára lehetőség nyílt a monumentális obeliszkek feliratait és ábrázolásait megcsodálni. A szakértő úgy véli, hogy ezek a részletek a tudásra vágyó elit számára készített propagandához tartoztak. Olette-Pelletier figyelmeztet arra is, hogy két sor írás, az olvasási iránytól függően, eltérő üzeneteket közvetíthetett.
Az elemzéstől független kutatók óvatosságra intenek az eredményekkel kapcsolatban. Filip Taterka, a Lengyel Tudományos Akadémia úgy gondolja, az obeliszk tetején lévő faragványok a távolság miatt nem lehettek láthatóak a Níluson közlekedőknek.