Orbán és a többi jobboldali populista láthatóan nem értette meg helyesen Trump politikai stratégiáját és üzeneteit. Az ő felfogásuk sok esetben eltér a valóságtól, ami miatt félreértelmezik a populista retorikát és annak hatásait.

Vox: Trumpot leginkább a dúsgazdag közel-keleti uralkodók értik meg
A helyzet az volt, hogy Trump a globális szélsőjobboldali populista mozgalom élére kívánt állni, de a dolgok végül más irányt vettek – hívja fel a figyelmet Joshua Keating, az amerikai jobboldali televíziós csatorna külpolitikai főmunkatársa. Különösen érdekes, hogy Orbán Viktor és az argentin elnök szoros kapcsolatokat ápolnak az amerikai jobboldallal, és rendszeres résztvevői a CPAC rendezvényeknek. Azonban ez a különleges kapcsolat nem hozott különleges bánásmódot a kormányzat részéről. Ezt a legjobban a vámokkal kapcsolatos helyzet tükrözi napjainkban.
Washingtonban számos magas rangú politikai szereplő azt emelte ki, hogy globális szinten egy jobboldali hálózat kialakítása szükséges. Ezzel szemben Izrael megdöbbenéssel figyeli, hogy az Egyesült Államok közvetlen tárgyalásokat folytat a Hamásszal, a huszikkal és Iránt illetően, miközben az elnök látogatása során a Közel-Keleten nem tette tiszteletét a zsidó államban.
Még Orbán sem tudja, hová helyezze szövetségesét a jelenlegi politikai tájban. A jobboldali ernyőszervezet, a CPAC konferenciájának fénylő sztárja, Tucker Carlson kedvenc interjúalanya, most egyre zűrzavarosabb helyzetben találja magát. Kínával való együttműködésén azonban nem hajlandó enyhíteni, és minden amerikai nyomásnak ellentmond. Különös, hogy az EU keretein belül a magyar miniszterelnök láthatóan Trump és Peking irányába hajlik, ami még inkább felerősíti a politikai feszültségeket.
Az Egyesült Államok külpolitikáját tehát nem igazán támasztják alá a politikai közelség szempontjai. Ezt leginkább a gazdag közel-keleti vezetők értik, akik képesek nagy megállapodásokat kötni, és biztosítani azokat a gyors győzelmeket, amelyek Washington vágyait tükrözik. Így hát lényegtelen, hogy más országok egyetértenek-e az Egyesült Államokkal a migráció, a jogállamiság vagy a woke-kultúra kérdéseiben; a döntések mögött sokkal inkább a gazdasági érdekek állnak.
Trump valószínűleg nem úgy kerül majd be a történelemkönyvekbe, mint az a figura, aki újból világszerte felélesztette a szélsőjobbos populizmust, de úgy tűnik, ez nem igazán foglalkoztatja.