Orbán Balázs 2022-ben kifejezte, hogy Magyarország támogatja Ukrajna EU-tagjelölti státuszának megadását.
Összegyűjtöttük a Fidesz vezetőinek nyilatkozatait 2022 tavaszán és nyarán, amelyek Ukrajna és Moldova Európai Uniós csatlakozásával kapcsolatosak.
Szijjártó Péter 2022. március 1-jén bejelentette, hogy Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának előmozdítása érdekében. Ez a nyilatkozat mindössze egy héttel érkezett Oroszország Ukrajna ellen indított támadása után. A kezdeményezést a három balti állam, valamint Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia vezetői indították, javasolva, hogy Ukrajna mihamarabb elnyerje az EU-tagjelölti státuszt. Szijjártó hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett amellett, hogy támogassa Ukrajnát, hiszen a magyar emberek békére vágynak, és minden lehetséges segítséget megadnak a konfliktus rendezése érdekében.
Orbán Balázs, a miniszterelnök tanácsadója, aki akkor még nem mondta el halhatatlan mondatait sem arról, hogy megadná magát az oroszoknak, 2022 júniusában a közösségi oldalán összefüggést látott a háború kitörése és Ukrajna csatlakozásának meggyorsítása között: "az ukrán-orosz háború azonban most új lendületet adhat a Horvátország csatlakozása óta lelassult bővítéspolitikának" - fogalmazott. "Magyarország ezért már korábban egyértelművé tette, hogy egyetért azzal az uniós javaslattal, hogy Ukrajnának és Moldovának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt. A magyar miniszterelnök a napokban tájékoztatta az ukrán államfőt, hogy az európai uniós csúcstalálkozón is ezt az álláspontot fogja képviselni."
2023 decemberében Orbán Viktor kifejtette, hogy Ukrajna nem teljesítette a csatlakozási feltételeket, így nem támogatják a tárgyalások elindítását. A miniszterelnök megjegyezte: "A hét előfeltételből három nem teljesült. Az én számításaim szerint ennél több is hiányzik, de már három is elegendő ahhoz, hogy kijelentsük: "fiúk, ha nem teljesítitek az előfeltételeket, akkor a tárgyalásoknak nincs realitása." A "fiúk" egyébként jelentős nyomást gyakoroltak Orbán Viktorra, aki azonban így reagált: "A magyar lélek nem érzékeli a nyomást, ezért az minket nem befolyásol olyan mértékben."
Végül, ahogy most sokan felhívták a figyelmet, Orbán akkor nem ment szembe az európai mainstreammel.
Most pedig, egy nappal azután, hogy Orbán Viktor az uniós csúcson a 27 tagállam vezetői közül egyedüliként voksolt Ukrajna katonai támogatása ellen, a kormány egy új kampányt indít, amelynek célja, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását. Érdemes megjegyezni, hogy tudósításaink szerint a csúcstalálkozón Ukrajnának nem ígértek csatlakozási lehetőséget.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor "2023 decemberében az Unió vezetőivel közösen arra készül, hogy lehetőséget biztosítson Ukrajna számára a csatlakozási tárgyalások megkezdésére az Európai Unióval." Magyar véleménye szerint Ukrajna valószínűleg hosszú évtizedekig nem fogja elérni az uniós tagságot. A Tisza Párt március 15. után olyan kérdésekről szeretne konzultálni az állampolgárokkal, amelyek mindannyiunk életére hatással vannak. Céljuk, hogy jelentős milliárdokat spóroljanak meg a magyar költségvetésnek, ezért a fontos kérdések közé beemelik Orbánék témáit is, és egyúttal felmérik a magyar emberek véleményét az uniós tagságunkkal kapcsolatban, hogy Orbán számára is egyértelmű legyen Magyarország valódi helyzete az Európai Unión belül.