Az árak emelkedése a gyártási szektorban egyre szembetűnőbbé vált. A költségek folyamatos növekedése nemcsak a termelési folyamatokat érinti, hanem a végfelhasználókra is hatással van. A gyártók kénytelenek alkalmazkodni az új piaci körülményekhez, ami so

Márciusban nem csupán az ipari termelők, hanem a mezőgazdasági gazdák és az építőipari cégek is növelték áraikat.
Az ipari termelők árai az éves összevetésben továbbra is emelkedtek, amit az áram- és gázárak növekedése okoz.
A mezőgazdasági szektorban mind a növényi, mind az állati eredetű termékek ára emelkedett, míg az építőipar területén a munkadíjak is jelentős növekedésen mentek keresztül.
2025 márciusában a belföldi piacon az ipari termelők árai éves összevetésben 2,6%-os emelkedést mutattak. A vizsgált 16 iparágból 12 esetében továbbra is emelkedő árakat regisztráltak.
A növekedéshez a második hónapban hozzájárult az áramszolgáltatás 4,2%-os áremelkedése. Emellett a vízellátás költsége is emelkedett, mégpedig 3,7%-kal.
A legnagyobb áremelkedést a gumi- és műanyaggyártásban mérték (+5,1%), a közlekedési eszközök gyártásában(+3,6%) és az élelmiszer-, ital- és dohányiparban (+2,2%).
A végső eredményt befolyásolta, hogy a koksz- és kőolajtermékek ára 11,6%-kal, míg a fémgyártás 1,6%-kal csökkent.
2025 első negyedévében az ipari termelők belföldi árai átlagosan 0,8%-kal emelkedtek, míg havi szinten csupán elenyésző csökkenések voltak tapasztalhatók.
Az exportált ipari termékek árai 2025 márciusában éves szinten 1%-kal, havi szinten pedig 0,7%-kal emelkedtek. Az év első három hónapjában az exportált ipari termékek árai 0,9%-kal haladták meg az előző év azonos időszakának értékét.
Március hónapban a mezőgazdasági termékek ára 7,5%-kal emelkedett az előző évhez képest. Ez a növekedés a növényi termékek esetében 9,3%-ot, míg az állati termékeknél 6,4%-ot mutatott. Ez a tendencia mindkét kategóriában érezhető, jelezve a mezőgazdasági szektor dinamikus változásait.