A magyar hímes tojások eljutottak New York egyik legimpozánsabb kilátójába - nézd meg a galériát!

Húsvét alkalmából a magyar hímes tojások eljutottak a világ egyik legmagasabb pontjára, a nyugati félteke legimpozánsabb kilátójába, ahol a New York-i Edge teraszán is bemutatkoztak. A hagyományt népszerűsítő három tehetséges tojásíró – Berkovics Emőke, Fekete Ildikó és Szelesné Kása Ilona – nemcsak a magyar kultúrát hozták el a metropolisz szívébe, hanem egyedülálló művészeti értékeiket is megismertették a nagyközönséggel. De vajon hogyan is kerültek ezek a gyönyörű hímes tojások a világ egyik legnagyobb városába? Szelesné Kása Ilona, a lakiteleki népi iparművész osztotta meg velünk a történetet, amely a hagyományok és a modern világ találkozásáról szól.
A három neves magyar tojásíró, Berkovics Emőke, Fekete Ildikó és Szelesné Kása Ilona, nemrégiben a New York-i Tulipán Foundation invitálására tíz napot töltött az Egyesült Államokban. Ez idő alatt számos helyszínen vezettek tojásfestő workshopokat, amelyek révén a résztvevők mélyebb bepillantást nyerhettek a hagyományos magyar hímes tojások világába. New York szívében, a Bohemian National Hall-ban rendezett kiállítás során a látogatók megcsodálhatták a mesterhármas műveit, míg a Millenium Brooklyn High School-ban egy nemzetközi kulturális nap keretében 50 középiskolás diák saját kezűleg próbálhatta ki a tojásírást. Az események nem csupán a művészet és a kultúra iránt érdeklődők számára nyújtottak izgalmas élményeket, hanem hozzájárultak a magyar hagyományok népszerűsítéséhez is.
A tojáshiány következtében a magyar hímes tojások készítői fatojásokra váltottak.
A három magyar művész a Massachusettsi Magyar Egyesület 13. Hagyományőrző Napján is jelen volt, ahol több mint 400 résztvevőnek nyílt alkalma megismerkedni a magyar népzene és néptánc csodáival. A látogatók nemcsak a hagyományos tojásfestést, kosárfonást és gyöngyfűzést próbálhatták ki, hanem a mézeskalács díszítésének fortélyait is elsajátíthatták. Emellett a rendezvény során a magyar konyha ínycsiklandó fogásait és a hazai borok különlegességeit is élvezhették.
Szelesné Kása Ilona megosztotta, hogy a madárinfluenza következtében New Yorkban jelenleg rendkívül nehéz valódi tojásokat beszerezni. Ennek ellenére a diákok rendkívüli kreativitással fából készült tojásokra festettek, és így is sikeresen elsajátították a magyar tojásírás hagyományait. A lakiteleki népi iparművész nemcsak a tojásírás fortélyait mutatta be, hanem a növényi tojásfestés technikáját is, ezzel népszerűsítve a Lakiteleki Színeskert által készített növényi tintákat.