Egy jól ismert gyógyszer esetében újabb aggasztó információk láttak napvilágot, amelyek szerint potenciálisan veszélyes mellékhatásokkal bírhat.


Egy új kutatás eredményei szerint az ADHD kezelésére alkalmazott gyógyszerek csupán mérsékelt hatással vannak a vérnyomásra és a pulzusszámra, miután a páciensek néhány hétig vagy hónapig szedik azokat. Ezt a megállapítást a Medical Express közölte, amit a Pénzcentrum is összefoglalt.

A Southamptoni Egyetem irányításával zajló új nemzetközi kutatás rávilágít arra, hogy az ADHD kezelésére használt gyógyszerek, noha általában csak enyhén emelik meg a vérnyomást és a pulzusszámot, mégis fokozott figyelmet igényelnek. A The Lancet Psychiatry szaklapban publikált tanulmány több mint 22 ezer ADHD-val diagnosztizált páciens adataira támaszkodik, és ez a legátfogóbb vizsgálat, amely eddig készült a témában.

A kutatók 102 véletlenszerűen ellenőrzött vizsgálat eredményei alapján vonták le következtetéseiket, és megállapították, hogy a leggyakrabban használt ADHD-gyógyszerek - legyenek stimulánsok, mint a metilfenidát vagy az amfetamin, vagy nem-stimulánsok, mint az atomoxetin - kismértékű, de észlelhető növekedést idéznek elő a szív- és érrendszeri paraméterekben. Különlegességként a guanfacin nevű készítmény bizonyult az egyetlennek, amely képes volt csökkenteni ezeket az értékeket.

Samuele Cortese professzor, a tanulmány vezetője elmondta: noha a szív- és érrendszeri mellékhatások mértéke átlagosan csekély, mégis fontos a vérnyomás és a pulzus rendszeres ellenőrzése a kezelés során - különösen a már meglévő szívproblémákkal küzdőknél. Kardiológiai konzultáció javasolt, mielőtt a gyógyszeres kezelést megkezdik.

"Eredményeinknek tájékoztatniuk kell a jövőbeli klinikai irányelveket, hangsúlyozva a vérnyomás és a pulzusszám rendszeres ellenőrzésének szükségességét mind a stimulánsok, mind a nem-stimulánsok esetében. Ez különösen fontos lehet azon szakemberek számára, akik esetleg azt feltételezik, hogy csak a stimulánsok hatnak negatívan a szív- és érrendszerre"

- nyilatkozta Dr. Luis Farhat, a kutatás vezető szerzője.

Az Egyesült Királyságban az ADHD a gyermekek körülbelül 4%-át érinti, és ezek közül hozzávetőlegesen 45% kap gyógyszeres kezelést. Ez a tény számos magyar családot is érinthet, mivel a hazai trendek hasonlóképpen alakulnak. A legfrissebb kutatás hangsúlyozza, hogy jelenleg nehéz megjósolni, kik lehetnek hajlamosabbak a mellékhatásokra, azonban a precíziós orvoslás jövőbeli megvalósítása új reményeket kínál a személyre szabott kockázatértékelés terén.

Összességében a kutatók nem akarnak félelmet kelteni, sőt, hangsúlyozzák, hogy a gyógyszerek jótékony hatásai – mint például a tanulmányi teljesítmény növekedése és a halálozási kockázat mérséklődése – jelentősen túlszárnyalják az esetleges kockázatokat. Mindehhez azonban elengedhetetlen a szakszerű orvosi ellenőrzés.

Related posts