"Nem állt szándékomban!" - nyilatkozta Gyárfás Tamás az utolsó szó jogán a Fenyő-gyilkosság bírósági eljárásában | szmo.hu

A Fenyő-gyilkosság ügyében április 10-én másodfokú ítélet hirdetnek. A keddi tárgyaláson a TEK is megjelent, Gyárfás Tamás pedig papírból olvasta fel védekezését.
Az egykori médiavállalkozó, Gyárfás Tamás hosszú és megfontolt beszédet készített elő, amelyet az utolsó szó jogán mondhatott el. A szünet után papírból olvasta fel mondandóját, ügyelve arra, hogy egyetlen részlet se maradjon ki, ahogyan arról a Blikk beszámolt. Gyárfást a Fővárosi Törvényszék 2024. február 8-án első fokon, bűnsegédként 7 év letöltendő szabadságvesztésre ítélte. A bíróság megállapította, hogy a vádlott magatartása nem felelt meg a felbujtás fogalmának, ezért eltekintettek a letartóztatásától.
A vádirat alapján Gyárfás Tamás Portik Tamást bízta meg azzal, hogy szervezze meg Fenyő János meggyilkolását. Portik a feladatot a szlovák bérgyilkosnak, Joseph Rohácnak adta tovább. A titokban készült hangfelvételek szerint, amikor Portik Fenyőre utalva azt kérdezte Gyárfástól, hogy "szétb.sszuk-e", ő nem válaszolt igennel, csak széttárta a karját. Portik Tamást ugyanez a bíróság életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte.
A múlt héten, egy különleges élményben volt részem, ami teljesen megváltoztatta a napjaimat.
Portik esetében életfogytiglani börtönbüntetés kiszabását javasolták, míg Gyárfásra szigorúbb büntetés várhat, mivel a ráutaló magatartása felbujtásként is értelmezhető. Mindketten éltek a fellebbezés jogával.
Az utolsó szó jogán hat különböző pontban foglalta össze véleményét:
1. 1996. október 11-t követően, a reggeli TV-műsor visszanyerése után nem volt indítéka Fenyő János elleni fellépésre.
Portik Tamás elismerte, hogy mások utasítására szándékában állt csapdát állítani neki.
3. Nem ütközött Portikkal, mert kiszámíthatatlannak érezte annak esetleges következményeit.
4. Ha sejthette volna, hogy Portik Tamás rögzíti a beszélgetéseiket, akkor minden egyes célzását határozottan elutasította volna. A hangfelvételeken soha nem említette, hogy bárkinek megbízást adott volna gyilkosságra.
5. A IV. számú tanú, Szemán József, a Gyüre-gyilkosság kapcsán kiszabott büntetés elkerülése végett hamis tanúvallomást tett.
6. Az ítéletben az Elsőfokú Bíróság két különböző beszélgetés alapján állított össze egy harmadikat, amely valójában nem létezik.
A tárgyalás során civil ruhás TEK-esek is feltűntek, ami nyilvánvalóan feszültebbé formálta a légkört. A másodfokú ítélet kihirdetése várhatóan április 10-én történik meg.