Nem mindenki számára vonzó London visszatérése az Európai Unióba.

Az Európai Unió és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás célja, hogy néhány kulcsfontosságú területen orvosolja a régóta fennálló, sürgető kérdéseket.
A 2016-os brexit nyomán, amikor a britek úgy döntöttek, hogy kilépnek az unióból, halászati ügyekben is új megállapodás kellett. Ezt még a korábbi kormányfő, Boris Johnson hozta tető alá, azonban jövőre lejár. A halászati egyezmény meglehetősen előnyös az uniós tagállamok - elsősorban Franciaország - számára, természetesen Párizs volt ennek most is a legfőbb szószólója.
A hétfői brit-uniós csúcstalálkozón aláírt megállapodás értelmében az Európai Unió újabb 12 évre, tehát 2038-ig megőrzi halászati jogait a brit felségvizeken. A hír hallatán a brit belpolitikai színtér felrobbant. Suella Braverman, az előző konzervatív kormány belügyminisztere, éles kritikát fogalmazott meg, mondván, hogy Keir Starmer munkáspárti kabinetje árulásnak tekinthető a brit halászok és a halászati ipar irányába.
A több mint 400 halászati vállalatot képviselő Skót Halászati Szövetség vezetője ezt a helyzetet teljes mértékű megadásnak minősítette, ami komoly veszélyt jelent a skót halászflotta jövőjére nézve.
Nigel Farage, a Reform UK párt elnöke, aki a jobboldali, populista és euroszkeptikus nézetek képviselője, úgy nyilatkozott, hogy az új egyezmény a brit halászati ipar végét jelenti. A The Guardian beszámolója szerint a Konzervatív Párt vezetője is hasonlóan vélekedett, és a dokumentumot feladásnak minősítette.
Kiterjedt konszenzus kialakítása.
A hosszas tárgyalások után elfogadott megállapodás némely része még pontosításra szorul, de vannak fix pontok. Az egyik ilyen a védelmi és biztonsági keret, amelynek része a hibrid háborúra vonatkozó együttműködés, a kiberbiztonság, a rugalmasság a kritikus infrastruktúra és a hajózás biztonsága terén. A védelmi ipar esetében a mostani lépés nyomán a britek is részt vehetnek közös uniós-brit hadiipari közbeszerzésekben a jövőben.
Az unió 150 milliárd eurós SAFE újrafegyverkezési programjához való csatlakozáshoz Londonban további megbeszélések szükségesek. Ehhez a briteknek jelentős pénzügyi hozzájárulást kell biztosítaniuk, és alaposan bele kell nyúlniuk a zsebükbe, hogy a kezdeti költségvetés bővítéséhez elegendő összeget tudjanak ajánlani.
Megállapodtak abban is, hogy a "közös egyetértés" alapján közelítenek meg nyitva maradt kérdéseket. Ilyen például a britek újracsatlakozása az egységes európai árampiachoz, követve az uniós előírásokat. Hasonló egyezmény várható az állat- és növényegészségügyi rendeletek alá tartozó áruk (SPS) esetében is, az enyhítések mindenképpen segítenék és gyorsítanák a jelenlegi bürokratikus árubehozatalt a La Manche csatorna európai kikötőiben és Észak-Írország határain.
Az ifjúsági mobilitás kérdése, amely egyértelműen jelentőséggel bír, további alapos megvitatásra szorul. Ez a téma magában foglalja a fiatalok ki- és beutazását a brit szigetországból az Európai Unió területére, valamint fordítva, különböző célokból, mint például munkavállalás, tanulmányok vagy turizmus. London továbbra is törekszik a bevándorlás szigorú ellenőrzésére, és aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy egy ilyen intézkedés következtében nehezen tudja majd kezelni az Egyesült Királyságba áramló európai fiatalok számát. Ezzel párhuzamosan azonban elindítják az üzleti utazások egyszerűsítéséről szóló tárgyalásokat, amelyeket mindkét fél üzleti szektora erőteljesen sürget.
A jövőben rendszeres párbeszéd várható David Lammy brit külügyminiszter és Kaja Kallas, az EU külügyi főmegbízottja között. Az egyeztetések során kiemelt figyelmet kap az orosz-ukrán konfliktus, a hibrid háborús fenyegetések, valamint a Nyugat-Balkán helyzete is - olvasható a Politico összefoglalójában.