Jelentős átalakulások várhatóak a KRESZ-ben: friss szabályok lépnek életbe a gyalogosok, rolleresek és autósok számára is. A tervezett módosítások célja, hogy biztonságosabbá tegyék az utakat, és alkalmazkodjanak a modern közlekedési formákhoz.


A Telex információi szerint a közigazgatási egyeztetés keretében készült jelentés az alábbi változtatásokat javasolja: az autópályákon 140 km/h-ra emelnék a sebességhatárt, továbbá bevezetnék a cipzár elvet a forgalomban, valamint a gyalogosok számára megtiltanák a mobiltelefon használatát a vasúti átjárók közelében.

A közlekedési szabályok radikális átalakuláson mehetnek keresztül egy új kormányzati munkaanyag alapján. Az új előírások érinthetik a gyalogosokat, kerékpárosokat, rollereseket, autósokat és motorosokat is – számolt be róla a Telex. A laphoz eljutott, 27 oldalas jelentés a közigazgatási egyeztetés céljából készült, és egyéves szakmai előkészítési folyamat eredményeit foglalja magában. A tervezet kidolgozásában mintegy száz közlekedési szakember és hetven különböző szervezet működött közre.

A cél az, hogy a KRESZ, amely sokak számára bonyolultnak és nehezen elsajátíthatónak tűnik, világosabbá és könnyebben érthetővé váljon.

Különös figyelmet fordítanának a kerékpárosokra és az elektromos rollert használókra.

A javasolt szabályozás értelmében gyalogosként az úttesten és a vasúti átjáróknál tilos lenne mobiltelefon használata vagy bármilyen olyan tevékenység folytatása, ami elvonhatja a figyelmet. Lakott területen kívül a három év alatti gyermekekkel kizárólag ülve lehetne utazni a tömegközlekedési eszközökön. Ezen kívül az iskolák és óvodák környékén úgynevezett "suli/ovi" zónákat alakítanának ki, ahol a tanítási idő alatt a sofőröktől fokozott óvatosságot várnának el, és a megengedett sebességet 30 km/órára mérsékelnék.

Az autósokra vonatkozó szabályok is változásokon mennének keresztül. Lehetőség nyílna a sebességhatárok egységesítésére, valamint

A teherautók, buszok és utánfutót vontató járművek jelenlegi sebességhatára lakott területen kívül 70 km/h, míg autópályán 80 km/h. A tervek szerint azonban ezeket a korlátokat egységesen 90 km/h-ra emelnék.

Ezen felül csak olyan járműveknek lenne engedélyezett az autóutakra és autópályákra való felhajtás, amelyek minimum 70 km/órás sebességre képesek. A traktorok lakott területen kívül 60 km/órás sebességgel, míg a villamosok zárt pályán akár 70 km/órával is haladhatnának.

A biciklisek a járdán és a gyalogos övezetekben legfeljebb 10 km/órával tekerhetnének. A gyalogosoknak és bicikliseknek fenntartott szakaszokon 25 km/órás sebességkorlátozás lenne, máshol pedig az általános sebességhatárokat kellene betartani.

Az, hogy hol és mikor célszerű alkalmazni ezt a szabályt, nagymértékben függ a forgalom állapotától, legyen az zökkenőmentes vagy éppen dugóban lévő.

Lakott területen a tompított fényszóró használata kötelezővé válhat azon járművek esetében, amelyek nem rendelkeznek nappali menetfénnyel.

Bevezetnék a szimulátoros oktatást, amely a gyakorlati vezetés kiegészítője lenne. A kötelező 29 gyakorlati órából legfeljebb hatot lehetne szimulátoron teljesíteni, de az előírt óraszám felett korlátlanul lehetne használni ezt a lehetőséget. A tervek szerint a B kategóriás jogosítvánnyal vezethető lenne egy legfeljebb 125 köbcentis motor is. A segédmotorok sebességhatárát 40-ről 45 km/órára emelnék.

Bevezetném a családtagok vezetési lehetőségét is. Ez azt jelentené, hogy...

A tanulásra szánt járművet célszerű lenne megkülönböztetni, de nincs szükség arra, hogy átépítsük oktatóautóvá.

Új közlekedési táblák is megjelennének, például a "Puszi és haladj!" tábla, amely rövid megállást tenne lehetővé ki- és beszállásra. Az időseket, nagycsaládosokat és lovasokat előre figyelmeztető jelzéseket is bevezetnék.

A biciklis közlekedés biztonságának növelése érdekében javaslom, hogy 14 éves kor alatt kötelezővé váljon a bukósisak használata. Az új szabályozás értelmében, lakott területen kívül a kerékpáros csoportok egymás mellett is haladhatnának, ami elősegítené a közlekedési élményt és a közösségi kerékpározást. A gyalogátkelőkön való áttekerést is engedélyezném, de csak legfeljebb 10 km/órás sebességgel, és elsőbbség nélkül, ezzel biztosítva a gyalogosok védelmét. Emellett bevezetném a kötelező oldaltávolságot a biciklisek előzésekor: amennyiben a jármű sebessége 50 km/óráig terjed, legalább 1 métert, míg 50 km/órán felül legalább 1,5 métert kellene tartani. Ha ez nem kivitelezhető, akkor az előző jármű maximum 15 km/órás sebességkülönbséggel haladhatna el a kerékpáros mellett, így biztosítva a biztonságos előzést.

A rollerek használatára is szigorúbb előírások lépnének életbe.

A nagyobb teljesítményű elektromos rollerek esetében a segédmotorokra vonatkozó előírások lépnének életbe. Ez azt jelentené, hogy a használatukhoz 14 éves korhatárt kellene bevezetni, valamint a maximális sebesség 45 km/órára lenne korlátozva.

A motorosok számára lakott területen kívül elengedhetetlen, hogy zárt ruházatot, zárt lábbelit és motoros kesztyűt viseljenek.

Related posts