Spanyolországban egy lenyűgöző innovációval rukkoltak elő: egy kézzel is megfogható, háromdimenziós hologramot alkottak meg, amely a sci-fi filmek világát idézi. Ez a futurisztikus találmány lehetővé teszi, hogy a felhasználók fizikailag interakcióba lépj

"A filmek világában a hologramokat gyakran térbeli megjelenítéseként ismerjük el" - nyilatkozta Dr. Elodie Bouzbib, a kutatás vezető szerzője. "Ezek a különleges grafikák a levegőben materializálódnak, és lehetővé teszik, hogy több szögből is megfigyeljük őket, mindezt anélkül, hogy virtuális valóság szemüveget kellene használnunk."
Elmagyarázta, hogy ez a fajta kijelző támogatja a "gyere és lépj interakcióba" megközelítést, azaz
a lebegő képeket felhasználók egyszerűen megragadhatják, és mozgathatják is.
Az eddigi kereskedelmi prototípusok ezt nem teszik lehetővé.
"Manapság már teljesen hozzászoktunk ahhoz, hogy telefonjainkkal közvetlenül lépjünk interakcióba: egyetlen érintéssel aktiválunk funkciókat, vagy az ujjunkkal mozgatjuk a dokumentumokat a képernyőn. Ez a folyamat természetes és intuitív az emberek számára. A projekt célja, hogy ezt a természetes interakciót kiterjessze a 3D-s grafikák világára, lehetővé téve számunkra, hogy kihasználjuk a háromdimenziós látás és manipuláció veleszületett adottságait" - fejtette ki a kutatócsoport egyik tagja.
Ez az innováció az UPNA által vezetett és az Európai Kutatási Tanács (ERC) által finanszírozott InteVol projektből származik. Az ERC az Európai Unión belüli élvonalbeli kutatásokat támogatja.
A térfogatkijelzők úgy működnek, hogy a képeket egy gyorsan mozgó felületre, úgynevezett diffúzorra vetítik. Ebben az esetben a diffúzor nagy sebességgel oszcillál - 2 880 képet másodpercenként. Az emberi szem ezeket a rétegzett képeket a levegőben lebegő 3D-s tárgyként látja.
Azonban felmerült egy kihívás. A hagyományos diffúzorok túl merevek, ami miatt a mozgó felülettel érintkező kéz könnyen megsérülhet vagy eltörhet. Ennek megoldásaként a csapat úgy döntött, hogy a merev lapot egy rugalmas alternatívára cseréli. Számos anyagot vizsgáltak meg, hogy felfedezzék a tökéletes egyensúlyt a mechanikai védelem és a vizuális tisztaság között.
A rugalmas anyagokra való áttérés nem mentes a nehézségektől. "A rugalmas anyagok hajlamosak deformálódni, és ezáltal képkorrekciót igényelnek" - emeli ki Bouzbib. Ennek ellenére a csapat sikeresen létrehozott egy olyan működő rendszert, amely lehetővé teszi a természetes interakciót.
A technológia jövője ígéretesen sokoldalú, hiszen várhatóan a tanulás, a szórakozás és a szakmai élet minden szegmensében jelentős szerepet fog játszani.