Óriási összegeket pazaroltak el! De vajon mi áll a háttérben?


Milliárdok mentek kárba, de vajon van-e még remény a torzsszülött számára? A pécsi Expo Center másfél évtizednyi működés után lehúzta a rolót, és most az a kérdés, hogy van-e még esély a megmentésére.

A 2009 előtt regnáló szocialista városvezetések idején hárommilliárdból felhúzott pécsi Expo Center a közelmúltban zárt be, miután kiderült, hogy veszélyessé vált a szerkezete. Hivatalosan "statikai problémákat" jelöltek meg a beltéri részek bezárása kapcsán. Csakhogy, az épület ponyvaszerkezete már 2021 óta köztudottan rossz állapotban volt, a 2006-os választási kampány miatt felhúzott épület különböző elemein pedig megjelent a korrózió is. Már 2022 decemberében is úgy szerveztek ott szilveszteri bulit, hogy munkatársunk birtokába került dokumentumok szerint a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. akkori vezére, az azóta Pécset is elhagyó Szabó Szilárd ezt már legalább másfél évvel korábban tudhatta.

A szakértők már akkor megmondták, hogy "általánosan elmondható, hogy a ponyvaanyag már jelentős károsodással bír, a külső védőrétegek jelentősen megkoptak, több helyütt az alapszövetig lekopott a PVC borítás és így a statikai szempontból fontos alapszövetek roncsolódnak, ennek hatására szövet szakadásának esélye nő". De a kapcsolóelemek jó része is rozsdásodott már akkor.

Javítást három éve 200 millióra becsülték

2021-ben még "csak" 200 milliósra becsülték a javítási költségeket. Az, hogy az azóta elszállt építőanyagárak miatt ezt ma 480 millió forintba taksálják. Ez szerepel a város költségvetésében. Nem lehet tudni viszont, egyelőre azt sem, hogy valójában kidobott pénz volt-e a több milliárd forint, amibe került az épület.

A TOP Plusz program keretein belül örömmel értesítjük, hogy az Expo is részesévé vált ennek a kivételes kezdeményezésnek.

Csizmadia Péter, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője bejelentette, hogy a TOP Plusz pályázatok keretében a Vásártér mellett megvalósuló Expo Center fejlesztése is helyet kapott. A tervezett projekt célja egy sokoldalú rendezvényterület létrehozása, amely lehetővé tenné mind beltéri, mind kültéri események lebonyolítását. A terület a kisebb szekciótermektől kezdve egészen a nagyszabású szabadtéri rendezvényekig számos igényt szolgálna ki. Az önkormányzat külön figyelmet szentelne a feltörekvő pécsi garázszenekarok bemutatkozásának is, lehetőséget biztosítva számukra az épületben való fellépésre.

A TOP Plusz projekt összköltsége 2,5 milliárd forint, és a jövőben fog kiderülni, hogy ebből mennyit fordítanak az Expo Center fejlesztésére, illetve mennyit a Vásártér modernizálására. Érdemes megjegyezni, hogy az Expo Center eddig jelentős veszteségeket könyvelhetett el, hiszen a fenntartási költségei évi 1,2-1,5 milliárd forintot emészthettek fel a pécsiek pénztárcájából. Ráadásul az épülethez kapcsolódó hatalmas hitelt is a pécsi adófizetőknek kellett fedezniük.

Related posts