Kiderült, mikor ér véget az esős időszak: itt a legújabb időjárás-előrejelzés - Agro Napló

Az elmúlt hét kemény éjszakai fagyokat, a tél legvége pedig kiadós csapadékot hozott. Mindkettőre nagy szükség volt mezőgazdasági szempontból. A csapadék azonban pénteken keleten is megszűnik, és bár az eső sokat segít a jelenlegi csapadékhiányos helyzeten, de többre lenne szükség az optimális körülmények kialakulásához. A tavasz első hónapja újra jobbára száraz időszakkal és éjszakai fagyokkal, de nappal egyre enyhébb idővel kezdődik.
A múlt hét közepétől kezdve kezdetben túlnyomórészt száraz, napfényes, hideg időjárás jellemezte hazánkat. Vasárnaptól viszont egy nedvesebb légtömeg érkezett, ami nyugaton már érezhető volt, hétfőn és kedden pedig más területeken is, bár csupán szórványosan alakultak ki apró esőzések. Szerdára a középső országrészben már szélesebb körben hullott 3-4 mm csapadék, ahogy azt a HungaroMet Zrt. legújabb agrometeorológiai jelentése is megerősítette. A jelentős esőzés csütörtökön érkezett, először a Dunántúlra, ahol csütörtök délig 5-20 mm csapadék is lezúdult. Az esőre azonban nagy szükség van, mivel az elmúlt 30 és 90 nap csapadékösszege jelentősen elmarad a megszokott éves átlagtól.
A talaj felszín közeli része tegnapig az ország északnyugati harmadán kifejezetten száraz volt. A mélyebb talajrétegek azonban országszerte bőven tartalmaznak nedvességet, azzal együtt, hogy az egy méter körül mélységben főleg az Alföldön még nem töltődött föl a talaj. A felső egy méteres talajrétegből tegnapig 20-80 mm nedvesség hiányzott a telítettséghez képest.
A múlt hét közepére a hideg légtömeg végre megnyugodott a térségünkben, ami szerdától vasárnapig jelentős lehűlést hozott, éjszakánként a hőmérséklet -10 fok környékére süllyedt. Ennek következtében a talaj is megfagyott, helyenként 5-20 cm vastagságban. A legmélyebb fagyok főként északkeleten alakultak ki, de a hét vége felé érkező enyhülés már elkezdte felolvasztani a talajt. Vasárnaptól kezdődően először a Dunántúlra, majd a héten más területekre is enyhébb levegő érkezett, ami több felhőt is hozott magával. Ennek köszönhetően megszűntek az éjszakai fagyok, és a nappali hőmérséklet is elkezdett emelkedni.
A repce jelenlegi fejlődése kiváló állapotban van, köszönhetően az ősz első felére jellemző esős, ám viszonylag enyhe időjárásnak. Az októberben elvetett gabonák azonban nem mutatnak ilyen egységes képet. A november közepéig tartó száraz időszak több helyen egyenetlen kelést és nehézkes korai növekedést eredményezett, különösen az Alföld déli területein, ahol gyenge táblák maradtak hátra. Az északnyugati részen a közelmúltban bekövetkező kiszáradás a talajfelszínen már aszály jeleit mutatta az őszi vetések szempontjából, de a mai csapadék jelentős javulást hozhat. Januárban többször is tavasziasan enyhe időjárás zavarta meg a vegetáció nyugalmi fázisát, így a februárban érkező tartós hideg elengedhetetlen volt ahhoz, hogy megfékezze a korai fejlődést. Az elmúlt héten a kártevők és kórokozók csökkentéséhez szükséges -10 fok körüli fagyok is több helyen megjelentek.
A következő napokban kezdetben esős időjárásra lehet számítani, ami a középső és keleti tájakra is kiterjed. Pénteken, a délutáni órákban távozik térségünkből a csapadékzóna, addigra a maival együtt összesen 5-25 mm eső várható. A kisebb mennyiség inkább az Alföldön valószínű. Az elmúlt hetekben kiszáradt talaj felső rétegének nedvességét ez az eső pótolja, különösen az északnyugati területeken, ahol a nedvességre nagy szükség van, azonban az Alföld mélyebb talajrétegeihez nem biztos, hogy elegendő csapadék jut el. Szombattól kezdődően újra szárazabb időszak vár ránk, és a következő hét végéig számottevő csapadékra nem lehet számítani. A hétvégétől egyre több napsütésre számíthatunk, a jövő héten pedig főként napos időjárásra van kilátás. Az éjszakák során a következő héten ismét megjelennek a gyenge fagyok, míg napközben napról napra emelkedik a hőmérséklet: a hét végén 10 fok körüli értékek várhatóak, míg a jövő hét közepére már 15 fok körüli melegre lehet számítani.