A tapasztalt politikai veterán megpendítette a vészharangot, aki már a Margaret Thatcher-i időszakban is aktív szereplője volt a politikai színtérnek.

Lord Michael Heseltine, korábbi brit miniszterelnök-helyettes, úgy véli, hogy elengedhetetlen egy átfogó újragondolás a Brexit kapcsán, különösen a védelem és biztonság terén. Szerinte ez magában kellene foglalja egy egységes európai katonai parancsnoki struktúra kialakítását, valamint a kontinens határainak védelmét. Ezt az állítást az Independent számolt be.
A korábbi miniszterelnök-helyettes álláspontja szerint Donald Trump kormányának fenyegetése új lehetőségeket nyitott meg Sir Keir Starmer előtt, lehetővé téve számára, hogy a Brexit következményeit alaposabban kezelje, a jelenlegi, szűkös tárgyalási kereteket meghaladva.
Heseltine, aki Margaret Thatcher védelmi minisztereként tevékenykedett, az Independent című lapban közzétett véleménycikkében arra figyelmeztetett, hogy Trump Ukrajnának nyújtott katonai és hírszerzési támogatásának esetleges megvonása komoly következményekkel járhat. Szerinte az Egyesült Királyságnak és európai szövetségeseinek sürgősen alternatív katonai struktúrákat kell kialakítaniuk, mivel a jövőben nem támaszkodhatnak megbízhatóan az Egyesült Államok támogatására.
A korábbi védelmi miniszter figyelmeztetett a Trumppal összefüggő "cinkos hallgatás" veszélyeire, és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bátor fellépését hozta fel példaként. Kiemelte, hogy a nyílt kommunikáció és a kiállás kulcsfontosságú az igazság melletti elköteleződésben, és hangsúlyozta, hogy az ilyen helyzetekben a hallgatás nem csak passzív magatartás, hanem a problémák elsikálásához is vezethet.
választani kell a hallgatás cinkossága és a saját, valamint a korábbi amerikai értékek melletti nyílt kiállás között.
Heseltine sürgeti a brit kormányt, hogy Franciaországgal és Németországgal együtt gondolja újra védelmi és biztonsági stratégiáját. Véleménye szerint Európának ki kell töltenie az Amerika által hagyott biztonsági űrt, és egy olyan potenciális parancsnoki struktúrát kell létrehoznia, amely a NATO-szövetség esetleges hiányában is működőképes.
A beszerzési politika kapcsán hangsúlyozta, hogy egyetlen európai nemzet, beleértve az Egyesült Királyságot is, nem képes felvenni a versenyt az amerikai és kínai védelmi, valamint űrprogramok kutatás-fejlesztési támogatásának mértékével. Véleménye szerint Európának közösen kellene orvosolnia a Brexit révén keletkezett problémákat.