Donald Trump egyik miniszterjelöltje nem tudta teljesíteni a várakozásokat, és végül megbukott.
A Trump-adminisztráció példátlan lépésekre szánta el magát, amelynek következtében számos ügynökség megszüntetésére kerül sor. Az elbocsátások mértéke soha nem látott méreteket ölt, és komoly hatással van az állami szektor működésére.
Matt Gaetz jelölését még a republikánusok többsége is elvetette, miután súlyos vádak merültek fel ellene, miszerint 17 éves lányokkal létesített szexuális kapcsolatokat. E vádak következtében a legfőbb ügyészség és a Képviselőház etikai bizottsága is nyomozásba kezdett. Ahelyett, hogy Gaetzet támogatná, Trump Pam Bondit, Florida korábbi legfőbb ügyészét jelöli az igazságügyminisztérium vezetésére.
Csütörtökön Matt Gaetz a közösségi médián keresztül bejelentette, hogy visszavonja jelöltségét, így nem ő lesz Trump második hivatali idejének legfőbb ügyésze.
Gaetz bejelentése annyiból nem meglepő, hogy a floridai képviselő nem túl népszerű a republikánus szenátorok, valamint a képviselőház moderált republikánusai körében: egyrészt Gaetz oroszlánrészt vállalt abban, hogy tavaly megbuktatták Kevin McCarthy republikánus házelnököt - ráadásul McCarthy szerint ebben leginkább a kettejük közötti személyes konfliktusuk motiválta -, másrészt pedig azzal kapcsolatban is felmerültek kérdések, hogy egyáltalán alkalmas lenne-e legfőbb ügyésznek az egyébként jogot végzett, ám ügyészként vagy bíróként soha sem dolgozó Gaetz.
Emiatt eleve több republikánus szenátor kételkedett abban, hogy támogatni tudják-e jelölését - a miniszterjelölteket a Szenátus meghallgatja, valamint szavaz róluk -, ugyanakkor a számuk utóbbi időben még inkább nőtt.
Az ügyben még a legfőbb ügyészség is nyomozott, ám vádat végül nem emelt, ahogy Képviselőház etikai bizottsága is lefolytatta saját vizsgálatát. Ugyan az etikai bizottság nem hozta nyilvánosságra megállapításait, miután a republikánusok amellett érvelnek, hogy mivel már Gaetz nem képviselő, ezért ez nem is indokolt, ugyanakkor a sajtóhoz így is kiszivárogtak részletek, ami még inkább megnehezítette Gaetz dolgát, hogy elnyerje a szenátorok támogatását.
Sajtóforrások alapján Trump alelnöke, J.D. Vance, arra kapott megbízást, hogy győzze meg a republikánus szenátorokat Matt Gaetz támogatásáról. Érdekes módon még azok a szenátorok is, akik Gaetz mögött állnak, bizonytalanok voltak abban, hogy a Szenátus zöld lámpát adna neki. Az eljárás során Gaetznek mindössze három szavazatot veszíthetne el, hogy biztosítani tudja a szükséges többséget a Szenátusban.
Gaetz visszalépését egyébként azzal indokolta, hogy ugyan erős volt a lendület, de jelölése méltánytalanul elterelte a figyelmet Trump-Vance páros munkájáról. Mivel szerinte nincs vesztegetnivaló idő, Trumpnak pedig olyan legfőbb ügyészre van szükség, aki már az első napon munkába tud állni, ezért visszalépett a jelöléstől, amiért egyébként örökké hálás lesz.
Gaetz-et idén Florida államban újra megválasztották, de miután Trump őt jelölte a legfőbb ügyész posztjára, bejelentette, hogy lemond képviselői mandátumáról. Ez a döntés jelenleg bonyolult helyzetbe hozza: a 118. Kongresszus munkájában már nem tud részt venni, a január 3-án kezdődő 119. Kongresszusban pedig csak akkor lenne lehetősége, ha lemondását visszavonná, mielőtt időközi választást írnának ki az üresedett helyére.
Trump egyébként már meg is nevezte, hogy kit fog jelölni Gaetz helyett:
Bondit a Trump híveinek körében elkötelezett támogatóként ismerik, aki korábban az egykori Trump-adminisztráció tagjai által létrehozott politikai agytröszt irányítását vállalta magára. Ezen kívül hangosan bírálta a Trump ellen megindított jogi eljárásokat, kifejezve ezzel szilárd véleményét és politikai álláspontját.
Legfőbb ügyészként egyébként nagy figyelem fogja övezni, hiszen Trump kampánya során azt ígérte, hogy bosszút fog állni azokon, akik szerinte politikai okokból indítottak ellene jogi eljárásokat.