Ne hagyd ki az alkalmat, hogy még egy hétig megcsodáld Christian Dior divatfotósának lenyűgöző alkotásait Budapesten!


Világsztárok és csillogás, Párizs fekete fehér fotókon a Virág Judit Galériában. Különleges fotókiállítás nyílt, Wilhelm "Willy" Maywald (1907-1985) fotóművész, a Dior egykori házi fényképészének tárlata a Falk Miksa utcában. Maywald a párizsi művészvilág krémjének krónikásaként örökítette meg a legnagyobb sztárok, színészek, festők és szobrászok ellesett pillanatait. A kiállítást február 26-ig ingyenesen tekintheti meg a közönség.

A Virág Judit Galériának nem igazán fő profilja a fotográfia. Inkább arról ismert például, hogy elsőként rendezte meg 2019-ben a kortárs és háború utáni művek aukcióját, és ezzel átírta a kortárs piacot. A magyarországi műtárgykereskedelem meghatározó szereplője 1997 óta, aukcióikon számtalan rekord született már. És most a fotókiállításuk történetét úgy kezdhetnénk: egyszer volt, hol nem volt, volt valaki, aki hóna alatt két dobozzal besétált a Falk Miksa utcai galériába.

"Szép, elegáns dobozok voltak, fekete masnival átkötve, amit már eleve máshogy nyitunk ki, számítunk rá, hogy itt valami lesz. Találkoztunk már különféle megoldásokkal, volt, hogy pokrócban, ágyneműben, zacskóban hoztak be műtárgyakat hozzánk. Először félszáz fotót hozott André, de kiderült, hogy van még több is. Megszületett a gondolat, hogy mi lenne, ha olyasmit csinálnák, amit eddig nem, egy fotókiállítást. -- emlékszik vissza Bársony Balázs, a kiállítás kurátora, a galéria művészeti igazgatója.

És az úr, aki besétált, Balogh André magyar származású zenetörténész volt, aki New Yorkban élt akkoriban. Wilhelm "Willy" Maywald a 20. századi fekete fehér fotográfia német származású, Franciországban élt, alkotott művésze.

A Virág Judit Galéria falain olyan nevek feszülnek, mint Marc Chagall, a festészet óriása, Jean Marais, a francia filmszínház ikonjának számító színész, Simone de Beauvoir, a francia irodalom kiemelkedő alakja, Vivien Leigh, a kétszeres Oscar-díjas angol színésznő, valamint Le Corbusier, a modern építészet legendás képviselője. A galéria 28 éves történetének folyamán most először valósít meg önálló fotókiállítást, amely az egész világ figyelmét magára vonja. Maywald, az '50-es évektől kezdve, lenyűgöző módon örökíti meg a párizsi művészeti elit legnagyobb alakjainak varázslatos pillanatait.

Ezek a fekete-fehér fényképek egy varázslatos univerzumba kalauzolnak, ahol a luxus, a művészet és a hírnév lenyűgöző elegyet alkot – mutatja be nekünk Bársony Balázs kurátor. Willy Maywald talán az utolsó mohikánja a klasszikus, elegáns fekete-fehér fotográfiának, aki soha nem váltott színes filmre. A fény megörökítésének igazi mestere volt; fotói a fekete-fehér szín árnyalatait keltik életre, miközben szemünk előtt bontakozik ki a részletek gazdagsága.

A modelljei, a társadalom krémje, kifinomultan pózolnak a fényképezőgép előtt: egy hangulatos párizsi kávézó teraszán, az utcák forgatagában, vagy éppen elegáns belső terekben, műtermeikben, esetleg színházi előadásaik maszkjaiban tűnnek fel. Mindenki gondosan megkomponált öltözékében tűnik fel, és a legtöbb portrénál valamilyen titokzatos aura lengi körül őket. Elegáns, érzéki és költői pillanatok ezek - egy rég eltűnt korszak emlékét idézik. Szemtanúként tapasztalhatjuk meg az életünk mulandóságának kesernyés szépségét.

Wilhelm Maywald 1907. augusztus 15-én látta meg a napvilágot egy német szállodatulajdonos család gyermekeként. Tanulmányait az Ecole des Beaux Arts intézményében folytatta, majd 1931-ben végleg Franciaországba költözött, ahol Harry Meerson, az orosz divatfotós asszisztenseként kezdte pályafutását. Hamarosan neves tervezőkkel, mint Piguet és Schiaparelli is együttműködött. Maywald fotói a divatvilág legrangosabb magazinjaiban, mint a Harper's Bazaar, a Vogue és a Vanity Fair, rendszeresen megjelentek, hozzájárulva ezzel a divatfotózás történetéhez.

A XX. századi képzőművészet mestereinek számos portréja készült a műtermükben, és ennek egyik legfőbb oka az volt, hogy a művészek közvetlen környezetében dolgozhattak. Balogh André, a fotógyűjtemény büszke tulajdonosa, érdekes részleteket oszt meg: „Kiderült, hogy Maywald lakásában egykor Paula Modersohn-Becker, a korai expresszionizmus kiemelkedő alakja élt. Csak egy házzal arrébb található egy fénykép Gauguinről, amint egy pianínón zongorázik, elegáns zakójában, miközben meztelen lába látszik.” André története még izgalmasabbá válik, amikor elmeséli, hogy miután 18 évesen, 1971-ben, édesanyjával Budapestről Párizsba emigrált, egy Beckett darabban szereplő színésznő révén ismerkedett meg a Dior egykori fotósával, Willy-vel.

Related posts