Az új szíriai elnök Macronnal folytatja első európai látogatását, ahol fontos tárgyalásokat tervez a két ország közötti kapcsolatok erősítéséről.

Ahmed al-Saraa az Aszad-rezsim összeomlása óta irányítja Szíriát, hivatalos megbízatását pedig az átmeneti időszak vezetésére kapta.
Szerdán Párizsba érkezik Ahmed al-Saraa, a szír elnök, ahol Emmanuel Macron francia elnökkel folytat megbeszéléseket – számol be róla a Reuters. Ez lesz az első alkalom, hogy al-Saraa Európába látogat, miután tavaly decemberben a felkelés, amelyet ő vezetett, sikeresen megbuktatta a Basar Aszad által irányított szíriai rezsimet. Az európai útja célja, hogy nemzetközi támogatást szerezzen Szíria stabilitásának helyreállításához.
Saraa által irányított Hajat Tahrir al-Sam (HTS) iszlamista csoportot az Egyesült Államok, Törökország és az ENSZ is terrorszervezetként azonosítja. Ennek következtében Saraa neve felkerült az ENSZ terrorizmus ellenes szankciós listájára. Azonban az utazása idejére az ENSZ mentességet biztosított a szankciók következményei alól.
Macron és Saraa Szíria biztonságának és szuverenitásának garantálásáról és a kissebbségek kezeléséről is beszél majd. Ez utóbbi azért aktuális mert a közelmúltban súlyos támadás érte a alavita és drúz kisebbségeket. Várhatóan szóba kerül majd az Iszlám Állam fegyveresei és a terrorizmus elleni harc, valamint segélyek, gazdasági támogatások koordinálása, amibe beletartozik a szankciók enyhítése - közölték francia tisztviselők.
Saraa számára különösen jelentős Macron támogatása, mivel az Egyesült Államok jelenleg nem hajlandó elismerni Szíria kormányát, és számos szankciót is érvényben tart az országgal szemben.
Jean-Noel Barrot, a francia külügyminiszter, hangsúlyozta, hogy nem szabad elhamarkodott döntéseket hozni Saraa ügyében; nem kap biankó csekket, hanem cselekedetei alapján fogják megítélni. Kiemelte, hogy fontos, hogy Szíria továbbra is összpontosítson a felekezeti erőszak csökkentésére, és elkötelezetten lépjen fel az Iszlám Állam fegyvereseivel szemben. Barrot figyelmeztetett, hogy Szíria esetleges összeomlása "vörös szőnyeget terítene" az Iszlám Állam számára, ami elfogadhatatlan következményekkel járna.
A látogatás miatt a francia-alavita kollektíva tüntetést szervez Párizs központjába Saraa ellen. Ugyanez a csoport még április 11-én panaszt nyújtott be a francia ügyészséghez, amelyben népírtással és emberiesség ellenes bűncselekményekkel vádolják a szír vezetőt, illetve több miniszterét a márciusban elkövetett gyilkosságok miatt.
Franciaország Aszad bukása óta a jelenlegi szír kormány egyik legfőbb szövetségese. Még 2012-ben szakítottak meg minden kapcsolatot az Aszad-rezsimmel, amit azóta sem állítottak vissza teljesen, de az előző hónapban már kineveztek egy ügyvivőt Damaszkuszba, ami fontos lépés a nagykövetség újranyitása szempontjából. Nemrég pedig Macron videóbeszélgetésben egyeztetett Saraa-val és Joseph Aoun libanoni elnökkel.
Az ország újjáépítésének költségei a becslések szerint elérhetik a 250 milliárd dollárt, ami miatt a jelenlegi kormány számára létfontosságú, hogy sikerüljön újraéleszteni a 14 éve tartó polgárháború által sújtott gazdaságot. Ezt a folyamatot rendkívül megnehezíti, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia az utóbbi években számos szankciót alkalmazott az országgal szemben. Az Európai Unió már néhány ilyen intézkedést eltörölt, és vannak olyanok is, amelyek június elsején lejárnak. Szíria abban reménykedik, hogy ezek a szankciók nem kerülnek meghosszabbításra, azonban ehhez a 27 tagállam egyhangú támogatására van szükség.