Lázár minisztériuma lépett a trükkös módon eltulajdonított Klimt-festmény ügyében.


Hamis információk kerültek napvilágra, és manipulált képeket csatoltak - így sikerült megszereznie a kiviteli engedélyt Magyarországról Gustav Klimt egyik kiemelkedő festményének. A minisztérium most feljelentést tett, és a jövőben szigorúbb szabályozást tervez bevezetni.

Egy közel 6 milliárd forintra értékelt Gustav Klimt-festmény, az Afrikai herceg évek hosszú során át Magyarország területén tartózkodott, míg végül egy magánszemély néhány ügyes trükk segítségével kiviteli engedélyt szerzett, így a műalkotás külföldre távozott. A HVG tette közzé a botrányos ügy részleteit, amely után az Építési és Közlekedési Minisztérium vizsgálatot kezdeményezett. Ennek nyomán a tárca feljelentést tett, és több ponton is reformálni kívánja a jelenlegi szabályozási kereteket.

A minisztériumi vizsgálat alapján a tulajdonos a kiviteli kérelemben elmulasztotta feltüntetni, hogy a festmény Gustav Klimt műve, sőt, az értékét csupán 50 ezer forintra becsülte. A benyújtott fotó is problémás volt: gyenge minőségű, részlegesen körbevágott és torz színű, ráadásul nem volt rajta látható a Klimt-hagyatékot igazoló bélyegző sem. Ezzel szemben a valóság az, hogy már 2022-ben megállapították a festmény eredetiségét, mivel egy műtárgyvizsgáló szakértő akkor már megerősítette, hogy a kép valóban Klimt alkotása, és a bélyegző egyértelműen látható volt.

A minisztérium álláspontja szerint a hatóságot szándékosan megtévesztették, mivel a festmény kiviteli engedélyét hamis információk alapján szerezték be. Később kiderült, hogy a festmény külföldi művészeti vásárokon is megjelent, ami egyértelművé tette, hogy nem csupán magáncélú költözésről van szó, ahogyan az az engedélykérelemben szerepelt.

A kormány most több irányban is lépett:

A történtek komoly visszhangot váltottak ki a szakmában, különösen azért, mert az Afrikai herceg 1938 óta tartózkodott Magyarországon, és eredetileg egy a nácik elől menekülő zsidó családhoz, a Klein családhoz köthető. A kép azóta több kézen ment át, gyakran jogilag vitatott körülmények között.

Bár a festmény visszaszerzése egyelőre nem biztos, a feljelentés és az új szabályozási irányvonal hozzájárulhat ahhoz, hogy a kép ne válhasson legálisan forgalomképes műtárggyá a nemzetközi piacon. A Szépművészeti Múzeum részéről sem zárták ki annak lehetőségét, hogy egy jövőbeli megállapodás nyomán akár közgyűjteménybe is visszakerülhet a festmény.

Related posts