Lemaradhatunk a gazdasági versenytársainktól, ha nem alkalmazzuk a mesterséges intelligenciát.

Jelenleg egy európai alkalmazott átlagban csupán 76 százalékát termeli meg annak, amit egy amerikai.
Ez a számadat meglehetősen aggasztó, különösen figyelembe véve, hogy három évtizeddel ezelőtt az Egyesült Államok és az Európai Unió termelékenysége még nagyjából egyenlő szinten mozgott.
A lemaradás főbb okai között szerepel, hogy a tengerentúli nagyvállalatok jelentősen nagyobb figyelmet fordítanak a legújabb technológiákra, különösen a mesterséges intelligencia használatára, mint ami az európai cégeknél megfigyelhető.
Az informatikai szolgáltatásokat és tanácsadást nyújtó, írországi székhelyű Accenture tanulmánya szerint a 800 elemzett, 1 milliárd eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező uniós cég 56 százaléka semmiféle lényeges, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektet nem ültetett gyakorlatba. Ha megtették volna, az évi 200 milliárd euró plusznövekedést generált volna a gazdaság számára.
"A mesterséges intelligencia már nem csupán egy távoli vízió, hanem egyre inkább kulcsszerepet játszik a termelékenység fokozásában és a versenyképesség fenntartásában Európában" – nyilatkozta Raluca Burghelea, az Accenture Románia vezetője az economedia.ro-nak.
A kisvállalkozások még mindig jelentős lemaradásban vannak a nagyobb cégekhez képest. Míg a nagyvállalatok 48 százaléka már sikeresen implementált legalább egy mesterséges intelligencián alapuló projektet, addig a kis- és középvállalkozások körében ez az arány csupán 31 százalék.
A gazdasági szektorok közül az autóipar, az űripar és a fegyvergyártás élen jár a mesterséges intelligencia integrálásában, míg a telekommunikáció és a közszolgáltatások terén jelentős lemaradás tapasztalható. Európán belül Svájc, mint uniós tagállamokkal nem rendelkező ország, kiemelkedően teljesít, megelőzve Németországot, Nagy-Britanniát és Franciaországot. Ezzel szemben Olaszország és Spanyolország a leggyengébben teljesítő országok között szerepel.
Az Accenture hangsúlyozza, hogy a mesterséges intelligencia gazdasági integrációja már nem csupán a versenyképesség megőrzéséről szól, hanem a technológiai szuverenitás megteremtésének is kulcsszerepe van.
A felmérésből az is kiderül, hogy az alkalmazottak 60 százaléka félti a munkahelyét a mesterséges intelligenciától, 30 százalék pedig nem érzi magát megfelelően képzettnek ahhoz, hogy dolgozni tudjon vele.