Közeledik a tűzszünet lehetősége? Úgy tűnik, Moszkva hamarosan valami fontosat készül átadni Kijevnek.

Szergej Lavrov nyilatkozata alapján Oroszországban már jelentős előrelépések történtek a leendő ukrán békeszerződés memorandumának kidolgozása terén.
Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak következő fordulója közeleg, de Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint nem reális, hogy a Vatikán legyen a helyszín. A pontos időpont és helyszín még mindig nem került véglegesítésre – tette hozzá a külügyminiszter a Moszkvában zajló, „Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése” című konferencián.
"Képzeljék el, hogy a Vatikánban zajlanak a tárgyalások! Szerintem nem éppen a legmegfelelőbb választás, amikor ortodox államok katolikus szent földön vitatják meg a kiváltó okok megszüntetésével kapcsolatos ügyeket (...) Úgy vélem, hogy a Vatikán sem érezné magát túl jól ilyen körülmények között, amikor két ortodox ország küldöttsége érkezik." - fejtette ki véleményét.
Lavrov nyilatkozata szerint Oroszországban már egy fejlett fázisba jutott a jövőbeli ukrán békeszerződés memorandumának kidolgozása, melyet Moszkva készül átadni Kijevnek.
Kifejezte bizakodását, hogy az ukrán fél is hasonló lépéseket tesz. Megjegyezte, hogy a memorandum kidolgozása során Moszkva a legfontosabb elvekből és a konfliktus gyökereiből építkezik.
Az Egyesült Államok szerepére vonatkozóan Lavrov megjegyezte, hogy Ukrajna abban a hitben volt, hogy az Egyesült Államok támogatása örökké a háta mögött áll majd. Ugyanakkor Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke kifejezte, hogy számára "ez nem az ő háborúja". Lavrov véleménye szerint a jelenlegi amerikai adminisztráció a nemzeti érdekeik alapján formálja az Oroszországgal folytatott párbeszédet.
Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a Moszkva által megkérdőjelezett legitimitásáról nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az orosz fél nem zárkózik el a "kijevi rezsim" vezetőjével és kabinetjével folytatott tárgyalásoktól. Zelenszkij kiemelte, hogy a hatalma jogszerűségének kérdése kulcsfontosságú szerepet játszik majd a rendezési dokumentumok aláírásának pillanatában.
Szerinte a legoptimálisabb megoldás a békeszerződés ukrán aláírójának megválasztására a választások lebonyolítása lenne.
"Mivel ha olyanok írják alá, akiknek a hitelessége, hogy finoman fogalmazzak, már senkire sem gyakorol hatást, akkor az utódok joggal kételkedhetnek a létrejött megállapodásokban" - fogalmazott.
Szergej Lavrov szerint Oroszország nem hagyhatja az orosz ajkú embereket Ukrajnában a jelenlegi rendszer hatalma alatt, mert az "nagy bűn lenne". Kifogásolta, hogy az európai országok egyszer sem ejtették ki az "emberi jogok" kifejezést azzal kapcsolatban, ami Ukrajnában történik. Azt tanácsolta a azoknak a nyugati kollégáinak, akik sürgősen cselekednének, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát és számos emberi jogi egyezményt megsértő ukrán törvények hatályon kívül helyezését.