A minimálbér körüli viták korai szakaszban vannak – jelentette ki a tárca.


A minimálbér emelésével kapcsolatos diskurzus folyamatosan zajlik a munkaadók és a munkavállalók között - tájékoztatta a közvéleményt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A közlemény alapján a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma keretében 2024. november 25-én aláírásra került egy hároméves bérmegállapodás, amelyben meghatározzák a minimálbér 2025 és 2027 közötti emelésének ütemezését.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) keretein belül, a kormány és a szociális partnerek közötti tárgyalások eredményeként, 2024. november 25-én került sor egy jelentős hároméves bérmegállapodás aláírására. Ez a megállapodás meghatározza a minimálbér összegét a 2025 és 2027 közötti időszakra. Ennek értelmében 2025. január 1-jétől a minimálbér 290 800 forintra emelkedik, majd 2026. január 1-jétől egy 13%-os emelés következtében 328 600 forintra nő. Végül, 2027-re a minimálbér eléri a 374 600 forintot.

A megállapodás kialakítására irányuló tárgyalások során a résztvevő felek figyelembe vették a rendelkezésre álló makrogazdasági mutatók tényszámait, továbbá a következő évek várható alakulását is elemezték, hogy meghatározzák az egyes esztendőkben alkalmazandó emelési mértékeket.

A bérmegállapodás alapját - a közleményben rögzített - makrogazdasági mutatók és prognózisaik képezték: ennek értelmében 2025-ben 8,7 százalékos bruttó átlagkeresettel, 3,4 százalékos GDP-vel és 3,2 százalékos inflációval számoltak. Jövőre várakozásaik szerint a bruttó átlagkereset 7,6 százalékkal, a GDP 4,1 százalékkal bővül, az infláció pedig 3,0 százalék lesz. 2027-re vonatkozóan 7,4 százalékos bruttó átlagkereset emelkedéssel és 4,3 százalékos GDP bővülésel, valamint 3,0 százalékos inflációval számoltak.

A felek a tárgyalások során figyelembe vették, hogy a következő évek európai és globális gazdasági eseményei jelentősen befolyásolhatják a megállapított mutatók alakulását. Ennek érdekében rögzítették, hogy "ha az egyes mutatók eltéréseinek számtani összege a tárgyév I.-III. negyedévi átlagos adatainak alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az egy százalékpontot, a VKF tagjai újra megvitatják a 2026-ra és 2027-re vonatkozó minimálbér emelésének mértékét" - áll a kiadott közleményben.

A 2026. évi költségvetési törvény tervezetében jelzett makrogazdasági mutatók legfrissebb prognózisa szerint idén a bruttó átlagkereset 8,6, jövőre 10,5 százalékkal nő, míg a GDP idén 2,5, 2026-ban pedig 4,1 százalékkal emelkedik. Az infláció a prognózis szerint idén 4,5, jövőre pedig 3,6 százalék lesz.

Az újratárgyalás és a jövő évre vonatkozó minimálbér-emelés kapcsán az utóbbi napokban számos elemzés és értékelés készült. Ebből kifolyólag fontos kiemelni, hogy a fenti előrejelzés alapján a 2025-re módosított prognózis és a bérmegállapodásban szereplő adatok közötti eltérés mértéke 0,3 százalékpontot tesz ki.

A bérmegállapodás jogi elemzése alapján a helyzet világosan körvonalazódik. Az eltérések számtani összege kifejezés arra utal, hogy az eltérések előjeleivel is számolni kell, ami 0,3 százalékpontos eltérést eredményez, ez pedig elmarad a megállapodásban szereplő egy százalékpontos különbségtől. Emellett a megállapodás határozottan rögzíti, hogy az eltérések számtani összegét a 2025. I.-III. negyedévi tényleges adatok alapján kell meghatározni. Így tehát a számháború korai kezdetét jelenti - áll a minisztérium nyilatkozatában.

A Nemzetgazdasági Minisztérium természetesen folyamatosan nyomon követi a munkaerőpiaci helyzet alakulását, és folyamatos, nyitott párbeszédet folytat mind a munkáltatói, mind a munkavállalói érdekképviseletekkel - olvasható az NGM közleményében.

Related posts