A NAKA egykori rendőrének, Ján Kaľavskýnknak a konyhaablakok körüli ügyével kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság bűnösnek találta őt.


A Legfelsőbb Bíróság Ján Kaľavskýt, a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) pozsonyi operatív csoportjának ex-vezetőjét bűnösnek nyilvánította korrupciós ügyekben és belső rendőrségi információk jogtalan nyilvánosságra hozataláért.

A Legfelsőbb Bíróság 5 év börtönbüntetésre ítélte, valamint ötezer euró pénzbüntetés megfizetésére kötelezte Kaľavskýt, ezzel enyhítve a Specializált Büntetőbíróság 2023-as ítéletét, amely 7 évre küldte volna rács mögé a NAKA volt rendőrét. Az ítélet jogerős.

A Specializált Büntetőbíróság 2023 júliusában ítélte el Kaľavskýt első fokon. Az ítélet szerint a volt rendőr 2019 novembere és 2021 márciusa között különböző "ajándékokat" fogadott el Peter Petrovtól, alias Tigertől, a NAKA nyomozati és műveleti információinak átadásáért.

Kaľavský különféle információkkal látta el Petrovt, amelyek a Takáč-banda ellen indított nyomozással és a tervezett rendőrségi akciókkal kapcsolatosak. Az információkért cserébe Kaľavský egy új telefont kapott Petrovtól. Az alvilági kapcsolatokkal rendelkező, vitatott múltú üzletember nemcsak ezt tette, hanem pénzügyi támogatást is nyújtott a rendőrnek autó vásárlására és karbantartására. Ezen kívül intézkedett arról is, hogy a konyhaablakokat kicseréljék a nyaralójában.

Ezen felül a Tisztítótűz (Očistec) és a Júdás nevű ügyek kapcsán is kiszivárgott információk láttak napvilágot. Mindkét eset a rendőrségen belüli korrupciós gyakorlatok feltárására összpontosított. A Tisztítótűz ügyét illetően például Tibor Gašpar és Norbert Bödör neve is felmerült mint gyanúsítottak.

Kaľavský nem volt jelen a Legfelsőbb Bíróság mai ülésén. Védőügyvédje, Eva Mišíková, írásban nyújtotta be a vádlott beleegyezését, amely lehetővé teszi, hogy a bíróság távollétében folytassa az eljárást. Kaľavský jelenleg Bosznia-Hercegovinában tartózkodik, ahol menedékjog iránti kérelmet nyújtott be.

Ján Kaľavský Ján Čurilla nyomozó közeli munkatársa volt. Később szembefordult kollégáival, és arról kezdett vallani, hogy Čurilla és csapata manipulálják a büntetőeljásárokat. A rendőrségen belüli korrupcióval foglalkozó Belső Ellenőrzési Hivatal, vagyis a belügyi inspekció ügynöke lett. Nagy valószínűséggel az ő segítségével sikerült az inspekciónak lehallgatni Čurilláékat.

Related posts