A Tomahawk rakéta komoly csapásmérő képességekkel bír, és az ukránoknak ígért csodafegyverként Trump által említett eszköz akár Moszkvában is képes célba találni.


Az amerikai elnök bejelentette, hogy mérlegeli a Tomahawk cirkálórakéták Ukrajnának történő átadását. Ezek a szubszonikus rakéták jelentős előnyt biztosíthatnak a megtámadott ország számára, lehetővé téve, hogy jóval nagyobb károkat okozzon orosz területen, mint amit jelenleg a drónok képesek végrehajtani.

Trump bejelentése kiemelkedő jele a Kijev és Washington közötti kapcsolatokban bekövetkezett átalakulásnak. A NATO szintén bejelentette, hogy támogatja egy olyan programot, amely lehetővé teszi a szövetség tagjai számára, hogy amerikai gyártású fegyverrendszereket szerezzenek be Ukrajna részére - számol be róla a Kyiv Independent.

A Tomahawk rakéták bevezetése kétségtelenül komoly előrelépést jelentene Ukrajna fegyverarzenáljában, különösen a nagy hatótávolságú csapásmérő képességek szempontjából. "Ez lehetőséget biztosítana Ukrajna számára, hogy lényegesen nagyobb terheket juttasson el a kijelölt célpontokhoz, összehasonlítva a jelenlegi helyzettel" - nyilatkozta Federico Borsari, a Center for European Policy Analysis (CEPA) szakértője egy ukrán médiának.

A Tomahawk egy szubszonikus, nagy hatótávolságú cirkálórakéta, melyet kifejezetten szárazföldi célpontok elleni precíziós támadásokra fejlesztettek ki. Működési távolsága 1600 és 2500 kilométer között mozog – nyilatkozta Borsari.

Először az 1991-es Sivatagi Vihar hadművelet során került bevetésre, és azóta is az amerikai hadsereg nagy hatótávolságú fegyverarzenáljának egyik alapköve. Minden egyes rakéta ára körülbelül 2 millió dollár, és a Raytheon cég állítja elő őket.

Borsari véleménye szerint ez a rakéta "az Egyesült Államok legfontosabb fegyvere a távoli szárazföldi célpontok elleni csapások végrehajtására, különösen haditengerészeti platformokról, mint például tengeralattjárók és felszíni hajók esetében."

A szakértő véleménye szerint egy rendkívül gyors rakétáról van szó, amely különféle irányítórendszerek összetett kombinációját alkalmazza a rendkívüli pontosság érdekében. A Tomahawk emellett "egy rendkívül erős robbanófejet" is szállít, amely a konfigurációjától függően nagyjából 400-450 kilogramm súlyú - tette hozzá.

A Tomahawk rakéta különleges képességekkel rendelkezik, amelyek lehetővé teszik számára, hogy alacsony magasságban repüljön, miközben ügyesen elkerüli az elfogás kockázatát. A legfrissebb verziója ráadásul a repülés során is átprogramozható, ami egyedülálló előnyt biztosít. Sőt, a csapásmérés előtt akár a célpont felett is képes várakozni, ami még precízebbé teszi a támadást - olvasható a cikkben.

A Tomahawk hatótávolsága Oroszország nagy területeit nyitná meg az ukrán nagy hatótávolságú rakétacsapások előtt, leginkább Moszkvát és Szentpétervárt.

Ukrajna napjainkban rendszeresen alkalmaz drónokat, hogy célba vegye az orosz fővárost. Bár ezek az eszközök ritkán okoznak tényleges károkat, jelentős pszichológiai hatásuk van az orosz lakosságra, és széleskörű zűrzavart okoznak, különösen a repülőterek ideiglenes lezárása révén. Ezzel szemben a Tomahawk rakéták használata lehetővé tenné, hogy sokkal pontosabb és hatékonyabb csapásokat mérjenek Moszkára.

Ukrán szempontból szintén fontos célpontok azok a légi támaszpontok, amelyekről Oroszország tömeges rakétatámadásokat indít ukrán városok ellen. Ukrajna már régóta nehezen tudja célba venni ezeket, mivel Moszkva távol tartja légiflottáját a Kijev saját maga által kifejlesztett, valamint a nyugati országok által szállított fegyverek hatótávolságán kívül.

A Tomahawk rakéták rendszeresen célba vehetnék az oroszországi Murmanszki területen elhelyezkedő Olenya légibázist, amely kulcsszerepet játszik az Ukrajna ellen irányuló orosz rakétatámadások során.

Related posts