Emeld ki az aquincumi Mithras-szentély különlegességét a National Geographic stílusában! Az aquincumi Mithras-szentély, ami a római kori Magyarország szívében található, egy lenyűgöző régészeti lelőhely, amely a titokzatos Mithras-kultusz világába vezet.


A különleges épület felújítás alatt áll, és nemsokára a nagyközönség elé tárják.

Az MTI beszámolója szerint az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyét kiemelik és bemutatják. A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) szakértői által feltárt romfalak kiemelése március 3-án kezdődött, és a folyamat során darut használnak. Az óbudai építkezés befejezéséig a felfedezett maradványokat szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben tervezik megismertetni a nagyközönséggel.

Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeum régész-főmuzeológusa a legutóbbi sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a Mithras-szentélyt egy új lakópark építkezése során fedezték fel. Csorba László, a BTM főigazgatója hangsúlyozta, hogy most olyan együttműködéseket alakíthatnak ki, amelyek lehetővé teszik az értékek megőrzését, hiszen ezek nélkül egy közösség létezése elképzelhetetlen.

„Elengedhetetlen, hogy a felfedezett értékek megőrizzék létezésüket, és továbbra is támogassák identitásunk formálódását” – nyilatkozta. Hozzátette: a mai világ számos olyan kihívással néz szembe, amelyekkel ezt a célt össze kell hangolni. Ennek következtében lehetőség nyílik arra, hogy az örökségünkből származó tudást és érzelmi élményeket a modern technológia segítségével széles körben elérhetővé tegyük.

Kutasi Gábor, a Biggeorge Property fejlesztési igazgatója, amely a területen beruházásokat irányít, elárulta, hogy a 2017 óta tartó régészeti feltárások során 2023 őszén a múzeum szakértői rábukkantak a Mithras-szentélyre. A múlt év végéig sikeresen befejezték a feltárási munkálatokat, és a héten már megkezdődött az értékes emlékek kiemelése, valamint azok biztonságos raktárhelyiségekbe való szállítása.

A római kori emlékhely látogatása mindenki számára nyitottá válik.

Az egykori Óbudai Szeszgyár területén, ahol jelenleg egy új lakópark építése zajlik, római kori romok kerültek elő, melyek mélyen, több méterrel a jelenlegi járószint alatt rejtőztek. Ezért a bemutatásukhoz különleges megoldásra van szükség: a romfalakat a helyszínen "felszeletelik" és daruval emelik ki. A kivett elemeket az építkezés befejezéséig, körülbelül másfél évig, gondosan tárolják, hogy megőrizzék állapotukat. Később egy erre a célra tervezett védőépületben kerülnek bemutatásra a nagyközönség számára, lehetőséget adva a múlt e fontos darabjainak megismerésére.

A kisméretű, teljes egészében csak 2024-ben feltárt szentélyt Mithras tiszteletére, a népszerű misztériumvallás gyakorlásának helyszíneként építették több mint 1800 évvel ezelőtt. Egyszer átépítették, majd a 260. évi szarmata betörést követő zűrzavaros időszakban a szentély is beszüntette működését az elnéptelenedő külvárosban.

A szentély értékesebb berendezési tárgyait, így a kultuszképet és a kultuszedényeket elszállították, később az épület teteje beszakadt, falai föld alá kerültek a többi római kori épületmaradvánnyal együtt. Bár az Óbudai Szeszgyár megépítése, kibővítése és közművesítési munkái során bolygatták a területet, a Mithras-szentély viszonylagos épségben vészelte át az elmúlt 150 évet.

A feltárás során a falakon kívül négy oltárkőre bukkantak, melyek stukkó- és festéknyomokat őriznek magukban. Különösen figyelemre méltó, hogy az egyik kövön fellelhető a Mithras-kultuszhoz köthető TRA(n)SITO(!) felirat, amely az Istenség Áthaladásának szentelt ajánlásként maradt fenn.

Egy újabb figyelemre méltó felfedezés egy fríg sapkás figurákat ábrázoló ólom votív (fogadalmi ajándék) került elő. Emellett egy nagy patás háziállat koponyája is előbukkant, amely alatt egy háromlyukú mécses rejtőzött, valamint egy kőtál töredéke is napvilágra került. A szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott részeinek összeillesztése során egy férfi portréja bontakozott ki, akiről feltételezhető, hogy Mithras lehetett.

Bár Aquincum tágabb környezetében több Mithras-szentélyt is feltártak már, az egykori katonaváros területén ez az első ilyen maradvány. Mithras tisztelete a katonák körében igen népszerű volt, a misztériumkultuszok sorában azok közé tartozott, amelyekből különösen sokat merített a kereszténység.

Related posts