Egy lenyűgöző és félelmetes csillagrobbanás vár ránk a "szomszédos" univerzumban!

Csillagászok felfedeztek egy különleges kettőscsillag-rendszert, ahol két rendkívül sűrű, fehér törpe csillag kering egymás körül. A megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy a jövőben ezek a csillagok egy rendkívül erőteljes, négylépcsős robbanás során fognak elpusztulni.
A két csillag gravitációs kötelékben, a Tejútrendszerünkön belül, körülbelül 160 fényévre helyezkedik el - ami kozmikus léptékkel nézve szinte "szomszédságnak" tekinthető. (Egy fényév körülbelül 9,5 billió kilométer hosszú utat jelent.) A fehér törpék a világegyetem legnagyobb sűrűségű objektumai közé tartoznak. Még a Napnál akár nyolcszor nagyobb tömegű csillagok is elérhetik ezt a végső állapotot. Amikor a hidrogén üzemanyag elfogy, ezek a csillagok összeomlanak, és a külső rétegeiket ledobják - ezt a folyamatot hívjuk "vörös óriás" fázisnak. Végül csak egy Föld-méretű, de rendkívül nagy tömegű mag, azaz fehér törpe marad hátra.
"A fehér törpék a csillagok többségének végállapotát jelentik. Időről időre találunk olyan rendszereket is, ahol két ilyen csillag szoros pályán kering egymás körül" - magyarázta James Munday, a Warwicki Egyetem doktorandusza, a Nature Astronomy folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. A kutatók négy földi teleszkóp adatait használták a kettőscsillag tanulmányozásához. A rendszer egyik fehér törpéje a Nap tömegének 83 százalékát, míg a másik 72 százalékát teszi ki. Ez a páros a legnagyobb össztömegű ismert fehér törpe-kettős.
"A két csillag mérete megfelel a Földének: az egyik húsz, míg a másik ötven százalékkal nagyobb átmérővel bír. Ez lenyűgöző módon tükrözi a sűrűségüket. Tulajdonképpen a Nap tömegét zsúfoltuk össze Föld méretűre. Eredeti állapotukban a tömegük akár három- vagy négyszerese is lehetett a Napénak" - mondta Ingrid Pelisoli, a tanulmány egyik társszerzője. Jelenleg körülbelül néhány száz olyan rendszer létezik, ahol két fehér törpe kering egymás körül. Azonban ez a kettős a valaha megfigyelt legszorosabb: a két csillag egymáshoz képest 25-ször közelebb van, mint a Merkúr a Naphoz, és egy teljes keringésük mindössze 14 órát vesz igénybe.
Ahogy a rendszer fokozatosan elveszíti energiáját, a csillagok egyre inkább közel kerülnek egymáshoz. E folyamat során a nehezebb csillag, a nagyobb gravitációs vonzása miatt, elkezdi elnyelni a könnyebb csillag anyagát. Amikor elér egy kritikus tömeget, amit egy fehér törpe még képes stabilan megtartani, megindul egy termonukleáris robbanás. Ez a jelenség egy bonyolult, Ia típusú szupernóva-robbanáshoz vezet, amely ebben az esetben négyszeres detonációval zárul.
"A fehér törpék rétegei olyanok, mint egy hagyma, többszörösen összetett felépítéssel: legbelül található a szén- és oxigénmag, amit hélium-, majd hidrogénrétegek követnek. Amikor a kisebb tömegű csillag megkezdi az anyagának átadását, a héliumréteg, amely a nehezebbik, túlnő, és végül felrobban. Ez a robbanás aktiválja a második detonációt a szén-oxigén magban. A keletkező lökéshullám tovább terjed, újabb két robbanást generálva a társ csillag hélium- és szén-oxigén rétegeiben. Így alakul ki a négylépcsős robbanás folyamata" - magyarázta Pelisoli.
Az egész esemény csupán négy másodpercet ölel fel - ám a bekövetkezéséig még hosszú idő van hátra: a kutatók becslései szerint körülbelül 22,6 milliárd év múlva fog megvalósulni. Összehasonlításképpen: az Univerzumnak jelenleg 13,8 milliárd év a korát, míg a Földé megközelítőleg 4,5 milliárd év. Ha a Föld addigra még létezni fog, az éjszakai égbolton a robbanás fényessége tízszeresen felülmúlná a telihold ragyogását.
Ez az első alkalom, hogy ilyen jellegű rendszert azonosítottak. Ha a két csillag egy kicsit távolabb lenne egymástól, a brutális robbanás megelőzhető lett volna. "Egy tágabb pályán akár végtelen ideig is stabilan létezhetnének - de ebben az esetben egy dolog biztos: egyszer csak fényt fognak gyújtani a Tejútrendszer ezen szegletében" - nyilatkozta Munday.
Sure! Please provide the text or information you’d like me to summarize, and I’ll create a unique summary for you.
Csillagászok felfedeztek egy különleges kettős rendszert, amelyben két hatalmas fehér törpe csillag szomszédos helyet foglal el a Tejútrendszerben. Ez a rendszert különös sors várja: egy ritka négyes detonációra van ítélve. Körülbelül 160 fényév távolságra találhatóak, és meglepően közel állnak egymáshoz. A kutatók földi teleszkópok segítségével tanulmányozták a rendszert, és megállapították, hogy ezeknek a kompakt csillagi maradványoknak a kombinált tömege a legnagyobb, amit ilyen kettős rendszerek esetében valaha is ismertek. Ráadásul rendkívül szoros pályán keringenek egymás körül, mindössze 14 óránként teljesítik a fordulatot. Fokozatosan egyre közelebb kerülnek egymáshoz, ami egy bonyolult Type 1a szupernóva felrobbanásához vezet. Ez a robbanás, amely körülbelül 22,6 milliárd év múlva várható, négy különálló detonációt fog magában foglalni, amelyek gyors egymásutánban következnek be. Végül ez a látványos esemény fényárba boríthatja az égboltot, ha addigra a Föld még létezik.