Összegyűjtöttünk néhány lenyűgöző téli felvételt a nagy változás előtt – nézzük meg, hogyan fest a hó helyzete Szegeden!

A hétvégén végre megérkezik hazánkba a várva várt hó. Az utóbbi években a havazás szinte ismeretlen jelenséggé vált nálunk, holott voltak olyan időszakok, amikor a hó hatalmas káoszt okozott az életünkben. Összegyűjtöttük a legemlékezetesebb teleink történeteit, amelyek mindannyiunk emlékezetébe bevésődtek.
Hatalmas lehűlés vár ránk a hétvégén: míg szombaton a tavasz kellemes, 20 fokos időjárásával élvezkedhetünk, vasárnapra ez a hőmérséklet drámaian lecsökken, és csak 8 fokra számíthatunk - éppen annyira, mint az előző éjszaka minimuma. Hétfőn, kedden és szerdán pedig a fagy is beköszönt, hiszen az éjszakai hőmérséklet még lentebb süllyedhet. Az áprilisi télért a Brit-szigetek felett kialakuló anticiklon a felelős, amely hideg, sarkvidéki eredetű levegőt terel Közép-Európa irányába. A közelgő front nem csupán fagyokat, hanem viharos szelet és havazást is hoz magával.
Míg Ausztriában a téli anticiklon hatalmas havazásokat hoz, hazánkban csupán egy kis ízelítőt kapunk a téli csapadékból – és az is inkább az északi vármegyékben mutatkozik meg. Tavasz közeledtével már talán bizakodhatunk abban, hogy idén a Dél-Alföldön sem kell a hóra várnunk. Már hosszú évek óta tapasztaljuk, hogy ha esetleg havazik is, az a mi vármegyénkbe már nem érkezik meg. De vajon mikor volt az utolsó alkalom, amikor gyermekeink igazán élvezhették a szánkózást? Gondoljunk vissza azokra az időkre, amikor a téli táj szépségéről nem csupán a hírekből értesültünk, hanem magunk is átélhettük a hófödte világ varázsát.
Amikor a havazás megbénította a várost
Igazán nagy, durva havazás az elmúlt 40 évben csupán kétszer volt Szegeden. Az 1987 január közepén érkezett téli csapadék az egész országot megbénította, mely alól akkor még a Napfény városa sem volt kivétel. A viharos szél miatt méteres hótorlaszok alakultak ki mindenfelé. Sok vidéki városban nem volt áram, az utak járhatatlanok voltak, és az iskolákat bezárták. Talán ma már nem is tudjuk elképzelni, milyen lehetett, amikor 4600 katonát, 360 különleges honvédségi járművet és több helikoptert is be kellett vetni a hóakadályok felszámolásában. Azt pedig, hogy milyen kemény fagyok voltak, jól mutatja, hogy ebben az időszakban a Tisza teljesen befagyott és mintegy 15-20 centiméteres jégpáncél borította. A három napos hóvihar elülte után, 1987. január 16-án a középhegységekben 50-77, a síkvidéken pedig 20-50 centiméter volt a hótakaró átlagos vastagsága.
Hófedte hegyek a rakparton
Sokan ezt az évet emlegetik a magyar tél utolsó igazi képviselőjeként. Azonban nem ez volt az egyetlen emlékezetes tél: 2012 februárjában Szegedet egy extrém havazás lepte meg. Akkora mennyiségű hó hullott, hogy a felhalmozódott fél méternyi vastagságú hótakaró eltakarítása már nem csupán egy egyszerű feladat volt. Egyetlen nap alatt 5000 köbméter havat szállított el a környezetgazdálkodási Kht., amelyet a rakparton hatalmas hóhegyekké halmoztak. Az iskolákban két napra tanítási szünetet rendeltek el, és az időjárás is rekordot döntött: Szeged külterületén mínusz 22,5 fokot mértek.