A TikTok világában nagy népszerűségnek örvend a Sigma Boy, de a politikai színtéren máris megjelentek az orosz propagandát emlegető vádaskodások.


Egy első pillantásra ártalmatlan orosz popsláger, a Sigma Boy, néhány hónap alatt világszerte berobbant a közösségi médiába, ám idővel heves viták kereszttüzébe került. Míg milliók élvezik a TikTokon, addig politikai és vallási csoportok egyaránt éles kritikát fogalmaznak meg a dallal kapcsolatban: egyesek orosz propagandaeszközként tekintenek rá, míg mások a gyermekek ábrázolásának megkérdőjelezhető mivoltát kifogásolják. Vajon valóban egy veszélyes kulturális jelenséggel van dolgunk, vagy csupán egy újabb internetes trend eltorzított változatáról beszélünk?

A TikTok-felhasználóknak aligha kell bemutatni napjaink egyik legtrendibb hangsávját, a Sigma Boy című dalt, az orosz popsláger ugyanis villámgyorsan meghódította az internetet, és megjelenése óta, 2024 októberét követően már több tízmilliók nézték meg a YouTube-on és a TikTokon. A dalt Mihail Csertisev zeneszerző és 11 éves lánya, Szvetlana Csertiseva (művésznevén Betsy) írta, aki a 12 éves Maria Jankovszkaja társaságában énekelte fel a számot.

A siker egy szempillantás alatt beköszöntött, hála a közösségi médiának: alig három hónap leforgása alatt a dal 67 millió megtekintést gyűjtött a YouTube-on. A Billboard Hot Dance/Pop Songs ranglistáján pedig a 7. helyezést érte el, emellett számos TikTok trendet is elindított.

A dal középpontjában a "szigma férfi" archetípusa áll, aki az internetes kultúrában egy önálló, független fiatal férfi szimbólumává vált, és aki tudatosan elkerüli a hagyományos társadalmi normák kereteit. Ez a különleges üzenet világszerte mélyen megérintette a fiatal közönséget, ami hozzájárult a dal robbanásszerű népszerűségéhez. Azonban a hatalmas követőtábor mellett egyre több kritikus is megfogalmazza az aggályait. A problémák forrása ezúttal nem magának a dalnak a minőségében rejlik...

A Sigma Boy népszerűsége ellenére számos kritikával kellett szembenéznie, és meglepő módon ebben a vonatkozásban az európai politikai elit és az orosz ortodox konzervatívok egyesült erőkkel léptek fel.

A dal kritikájának egyik legélesebb hangja Nela Riehl német politikus volt, aki az Európai Parlamentben arra hívta fel a figyelmet, hogy a dal burkoltan "patriarchális és oroszpárti nézőpontokat" tükröz. Riehl felvetette, hogy a dal akár az "orosz befolyás" eszköze is lehet a népszerű diskurzusban, különösen a közösségi médián keresztül, és figyelmeztetett arra, hogy célzott üzenete fiatal ukrán és európai hallgatóságot érhet el.

Az orosz tisztviselők természetesen azonnal elutasították a felmerült vádakat. Leonyid Szluckij, az Állami Duma nemzetközi ügyekért felelős bizottságának vezetője így fogalmazott: "A Nyugat képtelen leállni, minden orosz vonatkozású dolgot bírálniuk kell, és úgy érzik, hogy azonnal el kell utasítaniuk mindent. Már odáig jutottunk, hogy az orosz gyerekektől is rettegnek az európai politikai vezetők" - olvasható a The Moscow Times cikkében. Ezzel szemben Grigorij Gurov, a Rosmolodezh szövetségi ifjúsági ügyekért felelős ügynökség vezetője megkérdőjelezte, hogy egy egyszerű popdal betiltása valóban szükséges-e, kijelentve, hogy az ilyen lépések ellentmondanak a nyugati szólásszabadság értékeinek.

Érdekes módon a Sigma Boy kritikája azonban nem korlátozódott a nemzetközi politikai vitákra. Az ultra-konzervatív orosz ortodox Sorok Sorokov mozgalom is aggályokat fogalmazott meg a dal szövegével kapcsolatban, és azzal vádolta a készítőket, hogy a gyerekek szexualizálására utaló elemeket tartalmaz. A csoport petíciót nyújtott be az Orosz Főügyészséghez a dal felülvizsgálatára, azzal az indokkal, hogy a dalban elhangzó témák nem megfelelőek a fiatal előadók és közönségük számára. A dal szerzője, Csertisev persze visszautasította ezeket a vádakat. Az RTVI-nek adott interjújában kijelentette, hogy a kritikusok észrevételei inkább az ő saját nézőpontjukat tükrözik, mintsem a dal tényleges tartalmát. "Nem próbáljuk ebbe az irányba terelni a gyerekeket. Ha ők valamit látnak ebben, akkor szerintem inkább az a kérdés, hogy pontosan mit észlelnek, és miért épp így érzékelik ezt?" - mondta.

Bár a Sigma Boy továbbra is vitákat kavar, globális sikere megkérdőjelezhetetlen. A körülötte kialakult vita talán még inkább növelte a dal vonzerejét, hiszen a róla szóló beszélgetések kíváncsiságot és érdeklődést generálnak. Csertisev maga is elismerte ezt a hatást, mondván: "Bármi, amit betiltanak, csak még izgalmasabbá válik a hallgatók számára - az emberek még jobban odafigyelnek majd az előadókra".

A Sigma Boy óriási népszerűsége számos influenszer érdeklődését felkeltette, de talán senki sem nyert annyit a dal sikeréből, mint az a TikTok-felhasználó, akit a menedzsmentje csupán Simonnak hív. Ez a 17 éves német tartalomkészítő, aki még mindig iskolapadot koptat, a Sigma Boy zenéjét felhasználva robbant be a köztudatba. Videói hihetetlen népszerűségnek örvendenek, milliós nézettséget generálva, így ő lett a fiatal generáció egyik legkedveltebb TikTok-sztárja.

Bár első pillantásra nem tűnik úgy, hogy sokat hozzátartana a zeneszámhoz, a videóiban Európa különböző városaiban feltűnő figura hatalmas, hordozható hangszórójával igazi látványosságot teremt. Táncol az emberek között, fist bump-okat osztogat, majd egy akrobatikus szaltóval dobja fel a hangulatot, mielőtt továbbhaladna a következő helyszín felé. Mindezek ellenére a dal egyik előadója, Maria Jankovszkaja is felfedezte a videók népszerűségének titkát, és idővel csatlakozott a német tartalomgyártóhoz. Ma már együtt szórakoztatják a közönséget a Sigma Boy TikTok-videóikban, ahol a tánc és a jókedv egyaránt garantált!

A tartalomgyártó nemrégiben Magyarországra látogatott, ahol a Duna partján, a Lánchídnál, a Bazilikánál és a repülőtéren is megrendezte megszokott performanszát. Ahogyan sok influenszer és politikai figura, ő is ellátogatott a sneaker-királyhoz, Balázs Kicks-hez, azaz Pachert Balázshoz. A két fiatal közösen készített egy videót, amely a TikTok világába is betekintést nyújtott.

Related posts