Úgy tűnik, Vlagyimir Putyin nem mutat hajlandóságot a tárgyalásokra.


"Ha Putyin nem szerepel a meghívottak között, az azt jelenti, hogy nem szándékozik tárgyalásokra lépni" - nyilatkozta Kis-Benedek József, a biztonságpolitikai szakértő az Index kérdésére. Véleménye szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök elsősorban az Oroszország számára kedvező harci helyzet következtében döntött úgy, hogy nem vesz részt a csütörtöki isztambuli hármas csúcstalálkozón, amelyen ő, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök vette volna részt.

Az Index szerda este beszámolt arról, hogy Vlagyimir Putyin nem szerepel az orosz delegáció tagjai között a csütörtöki, Ukrajnával folytatandó isztambuli béketárgyalásokon. A küldöttséget elnöki tanácsadója, Vlagyimir Medinszkij vezeti, miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az mondta, csak akkor hajlandó részt venni, ha Putyin is megjelenik. Az orosz elnök után pedig Donald Trump is jelezte, hogy nem utazik Törökországba.

Orosz részről egyelőre nem érkezett indoklás, hogy Putyin miért nem vesz részt személyesen a béketárgyaláson, és miért csak egy alacsonyabb rangú delegációt küld - az orosz tárgyalók között még a külügyminiszter, Szergej Lavrov sem kapott helyet, pedig az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio is jelen van.

Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő véleménye szerint a szerdai este tett bejelentés, miszerint Putyin nem vesz részt az eseményen, egyértelmű üzenetet közvetít:

Amennyiben Putyin nem szerepel a listán, az arra utal, hogy nem áll szándékában tárgyalásokat folytatni. Ezt a feltételezést már körülbelül két-három hónappal ezelőtt megfogalmaztuk.

Kis-Benedek József véleménye szerint Moszkva jelenlegi tartózkodása a béketárgyalásoktól összefüggésben áll azzal, hogy Ukrajnában viszonylag gyors előrehaladás tapasztalható. A szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy ebben a dinamikus helyzetben teljesen érthető, miért nincs a feleknek szándékuk vagy akaratuk a megállapodásra. Így orosz részről "nem tűnik indokoltnak, hogy Putyin részt vegyen a tárgyalásokon".

A biztonságpolitikai szakértő a találkozó kihagyásának következményeiről kifejtette, hogy "ez azt jelenti, hogy az amerikaiak meglehetősen csalódottak lesznek - különösen Trump jellegzetes reakcióit ismerve az ilyen helyzetekben. Jelenleg az amerikai elnök a Közel-Keleten tartózkodik, és megjegyezte, hogy ha a tárgyalásokból valami értékes eredmény születik, akkor hajlandó lenne Isztambulba utazni. Nyilvánvalóan szeretné élvezni a siker gyümölcseit, de mivel erre nem kerül sor, Trump látogatása sem valósul meg" - tette hozzá Kis-Benedek József.

A biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy a tárgyalásoktól való orosz elzárkózás egyértelmű, ami miatt elképzelhető, hogy az ukránok sem tárgyalnak a várakozásaiknál alacsonyabb diplomáciai szintű orosz küldöttséggel.

Nemhogy Putyin nem megy, hanem jóval alacsonyabb szintre vitték az orosz delegációt. Az ukrán elnök már ott van Isztambulban a stábjával, de érthető módon Putyint kezeli partnerként. Tehát, ha Putyin nem megy el, akkor Zelenszkij sem vesz részt ezen a megbeszélésen, két szinttel alacsonyabb delegációval nem tárgyal, ez teljesen világos.

A Sky News legújabb hírei alapján Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke még nem hozott döntést arról, hogy asztalhoz ül-e az alacsonyabb rangú orosz diplomáciai küldöttséggel.

Az Index kérdésére, miszerint van-e bármilyen értelme a mai eseménynek, úgy reagált, hogy "a csütörtöki tárgyalásnak a mostani formájában nincs semmiféle értelme".

A biztonságpolitikai szakértő véleménye szerint egyelőre nem világos, milyen hatásokkal járhat Vlagyimir Putyin távolmaradása Oroszország számára. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Donald Trump korábban kifejtette: ha ez a helyzet bekövetkezik, újabb szankciók várhatóak Oroszország ellen. Továbbá megemlítette, hogy Trump azt is jelezte, lehetséges, hogy [Isztambul után - a szerk.] visszavonul a tárgyalások támogatásától és szervezésétől, bár ezt a szakértő valószínűtlennek tartja.

Az Indexnek nyilatkozó szakértő kifejtette: "A nyugati elemzők szerint mindenképpen kedvezőtlen fejlemény, hogy Vlagyimir Putyin nem tervez találkozót Volodimir Zelenszkij elnökkel." Ugyanakkor Kis-Benedek József hangsúlyozta, hogy az orosz álláspont esetében ez nem feltétlenül negatív jelenség, hiszen ők jelenleg nem szándékoznak tárgyalásokat folytatni, és ezt valamilyen módon meg is indokolják.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Vlagyimir Putyin korábban többször is hangsúlyozta, miszerint nem áll szándékában tárgyalni Zelenszkijjel. Az ukrán elnök is hasonlóan nyilatkozott Putyinról, de úgy tűnik, hogy ez a helyzet mostanra megváltozott.

Az igazság valahol ott van, hogy az oroszok nem akarnak az ukránokkal tárgyalni.

- mondta a szakértő.

Az új amerikai elnök, Donald Trump egyik kiemelkedő célkitűzése volt, hogy békét hozzon Európába, méghozzá azzal, hogy párbeszédre bírja Ukrajnát és Oroszországot. A republikánus vezetés és külügyi csapata azóta, hogy januárban hivatalba léptek, folyamatosan azon fáradozik, hogy valamilyen konszenzusra jussanak. Azonban számos tényező nehezíti ezt a folyamatot.

Donald Trump tárgyalóasztalhoz kényszerítette a saját maga által támogatott Ukrajnát a katonai segélyek ideiglenes felfüggesztésével, miután találkozójuk a Fehér Házban J.D. Vance alelnök és Voldimir Zelenszkij ukrán elnök között kialakult heves vita miatt botrányba fulladt.

Az amerikai és orosz diplomáciai kapcsolatok közeledése már februárban megkezdődött, amikor a két ország magas rangú diplomatái és külügyi szakemberei Szaúd-Arábiában találkoztak. E találkozók eredményeként egy részleges fegyverszünet alakult ki a Fekete-tengeren az orosz-ukrán konfliktusban, és még Trump és Putin is telefonon beszéltek egymással. Ennek ellenére a szélesebb körű béketárgyalások folyamata sajnos egyre inkább úgy tűnik, hogy megfeneklett.

Related posts