Íme, hogyan osztják el a határon túli programokra szánt közpénzeket jövő évben.

A Fidesz-kormány 15 év alatt megtízszerezte a határontúli magyarok támogatásának összegét - hangzott el a 2026-os költségvetési tervezet parlamenti vitájában.
A 2026-os költségvetés keretein belül a külhoni magyar közösségek támogatására több mint 90 milliárd forintot különítettek el, ami a 2010-es évekhez képest tízszeres növekedést jelent – nyilatkozta Pánczél Károly, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának fideszes vezetője.
"A politikai és a pénzügyi akarat is megvan a nemzet egyben tartásához és prosperitásának megteremtéséhez. A 2010 óta tartó nemzetegyesítés, a nemzeti összetartozás ügye sikertörténet lett, és elmondhatjuk azt, hogy a 100 év magány véget ért" - fogalmazott.
A Miniszterelnökség nemzetpolitikai tevékenységeire 8,7 milliárd forint áll rendelkezésre, ami egymilliárd forinttal magasabb az idei keretnél. Az Agrárminisztérium is hozzájárul a nemzetegyesítő kezdeményezésekhez, közel 1,3 milliárd forinttal, figyelembe véve, hogy a határon túli magyarság jelentős része vidéki területeken él.
Pánczél Károly tájékoztatása szerint a Belügyminisztérium 60 millió forinttal támogatja a határon túli magyarok egészségügyi ellátásának biztosítását.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium jövőre közel 4 milliárd forintos keretet biztosít a pénzügyi támogatásokhoz, amelyek a nemzetpolitikai célokat szolgálják. A határon túli gazdaságfejlesztési, valamint egyéb fejlesztési és kutatási programok támogatása érdekében 1 milliárd 75 millió forintot különítenek el.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium 1,7 milliárd forintot tervez nemzetpolitikai célokra, de
A legfontosabb elem a Bethlen Gábor Alapkezelő része, amely a következő évben 74,1 milliárd forintos költségvetési támogatással fog működni.
„Kérlek, formáld át a mondandódat, hogy az egyedi és eredeti legyen!” – javasolta Pánczél Károly, a Fidesz politikusa, aki az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöki tisztét tölti be.