Egyedi szöveg: Felkészülés az EUDR rendelet követelményeire – Szakmai fórum zajlott az Iparkamara falai között Az Iparkamara nemrégiben szakmai fórumot szervezett, amelynek középpontjában az EUDR rendelet előírásainak megismerése és alkalmazása állt. Az

Az erdőirtásmentes termékek forgalmazására vonatkozó uniós szabályozás, ismertebb nevén EUDR, 2025 végén lép életbe. Azonban a felkészülés már most elkezdődött, hiszen a vállalkozásoknak időben kell reagálniuk az új követelményekre. E célból a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szakmai napot szervezett, amelynek fókuszában az új szabályozás állt. Ez a téma nem csupán azért releváns, mert csupán hét hónap van hátra a bevezetésig, hanem azért is, mert az EUDR komoly hatással lesz a kapcsolódó iparágak szereplőire, különösen azok számára, akik az EU piacán értékesítenek vagy exportálnak.
Az erdőirtással és erdőpusztítással összefüggő termékek forgalmazására vonatkozó szabályozás kiterjed a kakaóra, kávéra, szójára, pálmaolajra, gumira, valamint a szarvasmarha- és fafélékre. Az iparkamara rendezvényén azonban hangsúlyozták, hogy a ténylegesen érintett termékek listája sokkal szélesebb spektrumot ölel fel.
A faipari termékek kapcsán különösen érdekes példa a raklap, mivel ha árut szállítanak rajta, akkor nem tartozik a rendelet hatálya alá. Azonban, amint az áru eltávolításra kerül, a raklap már az EU-s szabályozás hatálya alá fog tartozni. Ezen kívül a cipőkészítők is szigorú előírásoknak kell, hogy megfeleljenek, amelyek a termékeik minőségét és biztonságát hivatottak garantálni.
-"Fel van sorolva például a nyers és kikészített marhabőr. Nem tudom, hány cipész van, aki majd kis és közepes vállalkozásként is, GPS koordinátákkal nyilvántartja, hogy azt a szarvasmarhát melyik farmon nevelték, ölték meg, majd nyúzták meg. Vagy például az autóüléshuzat gyártók tisztában vannak-e azzal, hogy az általuk felhasznált marhabőr bizony EUDR köteles termék" - mondta előadásában Tóth János, szakértő, a Magyar Vámügyi Szövetség vámtanácsadója.
A pálmaolaj egy különleges összetevő, amely nemcsak a kozmetikumok világában van jelen, hanem számos meglepő termékben is felfedezhető, például a nyomdafestékekben is, amire sokan talán nem is gondolnának.
Tóth János kamarai előadásában részletesen foglalkozott az EUDR által előírt termékkör értelmezésével, valamint a jogszabály tárgyi és időbeli hatályával. Kiemelte az alkalmazási köröket, a beszállítói láncok elemzését, és a KKV-k szerepét a folyamatban. Az előadás zárásaként lehetőség nyílt személyes konzultációkra is, ahol a résztvevők további kérdéseiket tehették fel.
Az uniós szabályozás bonyolultsága sokak számára kihívást jelenthet, de ha megértjük annak belső logikáját, a különböző uniós képzéseken és tesztfelületeken szerzett tapasztalatok révén magabiztosan alkalmazhatjuk és követhetjük az előírásokat. Ebben a folyamatban kiemelkedő segítséget nyújt a Nébih EUDR weboldala (https://portal.nebih.gov.hu/eudr), amely részletes összefoglalókkal, hasznos segédletekkel és naprakész információkkal szolgál az aktuális képzésekről és eseményekről, így még inkább megkönnyíti az előírások alaposabb megismerését.