Farkaskölykökbe botlott a Kéktúra útvonalán egy magyar túrázó (fotók)

A Facebook-oldalán osztotta meg a magyar kéktúrázó az elképesztő felvételeket a farkaskölykökről. Mint írta, halkan túrázott társával, így sikerült lencsevégre kapnia őket.
Az 1940-es évekig a farkasok jelenléte Magyarországon teljesen természetes volt, ám a II. világháború súlyos következményei miatt a populáció drámaian lecsökkent. Az utóbbi évtizedekben azonban a farkasok száma fokozatosan növekedni kezdett, és a legfrissebb becslések alapján hazánkban körülbelül 60-70 példány élhet és szaporodhat. Ennek ellenére ritka kincsnek számít, ha valaki ilyen állatokat láthat a természetben. Nemrégiben Borsod vármegyében egy különleges pillanatnak lehetett tanúja a Nekem szülőhazám Facebook-oldal szerzője, Farkas Ferenc, aki egy egész alomnyi kölyökfarkast örökített meg, miközben a kéktúra útvonalán barangolt.
"Nem írom meg, hogy pontosabban hol találkoztunk, de az élmény teljesen elvarázsolt. Játszottak egymással, ahogy jöttek felém; felőlük fújt a szél, azért nem vehettek észre, mert egyébként kerülik az embert. Békés látvány volt; amikor úgy gondoltam túl közel értek, óvatosságból kicsit zajt adtam és máris eliramodtak. Az Aggteleki Nemzeti Parkban több falka is él, fontos, hogy a farkasok zavarása, károsítása, elpusztítása tilos a természetvédelmi törvények értelmében" - összegezte Farkas Ferenc a Nekem szülőhazám Facebook-bejegyzésében élményeit.
A Magyarországon élő európai szürke farkas különleges védettséget élvez, mivel a természetvédelmi értéke 250 000 forintra rúg. Ez a lenyűgöző ragadozó nem csupán ökológiai szempontból fontos, hanem kulturális örökségünk része is.
Európában egyre nagyobb számban élnek farkasok, ami arra készteti a különböző országokat, hogy felülvizsgálják ezen állatok védelmi státuszát. A legszigorúbb védettség alatt álló fajt egyre inkább fokozottan védett állatok kategóriájába sorolják. Például a szomszédos Szlovákiában az utóbbi időszakban a farkasok kilövésének engedélyezése is megtörtént. Hazánkban is emelkedik a farkasok populációja; 2014 óta folyamatosan jelen vannak az északi nemzeti parkjainkban, és már szaporodnak is az Északi-középhegységben, különösen a Zempléni-hegység és az Aggteleki-karszt területein. A magányosan vándorló példányok ennél távolabbra is eljutnak, hiszen már észleltek egy-egy farkast a Börzsönyben, a Mátrában, sőt, még a Balaton-felvidék területén is.
Az európai farkasok általában télen párosodnak, és mintegy két hónapos vemhességet követően a nőstények március-áprilisban 4-6 kölyköt hoznak a világra. A farkaskölykök sok gondoskodást és védelmet igényelnek, 6 hónapos koruk körül válnak önállóvá. Addig a hím és akár más falkatársak is hordanak eleséget nekik. A kölykök általában a falka teljes értékű tagjaivá válnak felnőttként.
A farkas természeténél fogva távolságtartó az emberekkel szemben; kiváló érzékszervei révén jóval előbb észleli a közelségünket, így valójában nem jelent számunkra közvetlen fenyegetést. Rendkívüli óvatossága miatt a valószínűsége annak, hogy összefussunk egy példánnyal az erdő mélyén, meglehetősen alacsony. Ha mégis szemtől szembe találkozunk egy farkassal, elengedhetetlen, hogy megőrizzük a nyugalmunkat, és fokozatosan, hátrálva távolodjunk el tőle, ezzel minimalizálva a konfliktus lehetőségét.